banner
امروز ۲۹ /۰۷ /۱۴۰۲

درخواست نمونه گیری در منزل

درخواست نمونه گیری در منزل :
درخواست نمونه گیری در منزل

جواب دهی آنلاین

لطفا برای دریافت آنلاین جواب آزمایش بر روی لینک زیر کلیک نمایید :
دریافت از طریق سایت

تماس با ماآدرس : کرج ، محمدشهر، بلوار اصلی، نبش بلوار دشت بهشت، مجتمع پزشکی بوعلی سینا، آزمایشگاه پاتوبیولوژی دکتر علیجانی
تلفن :
۰۲۶۳۶۲۰۳۶۲۰
۰۲۶۳۶۲۰۳۶۲۷
۰۲۶۳۶۲۰۸۵۶۴
۰۲۶۳۶۲۰۸۶۶۷

آمار بازدید

 • کاربران حاضر: 1
 • بازدید امروز: 425
 • بازدید دیروز: 490
 • بازدید هفته: 8761
 • بازدید ماه: 27524
 • بازدید سال: 306389
 • کل بازدیدها: 1313749

جوابدهی آنلاین آزمایش کرج

جوابدهی آنلاین ازمایش کرج : آزمایش خون یکی از ساده‌ ترین روش های تشخیص سلامت عمومی ، کمبود های تغذیه‌ ای و تشخیص بیماری های مختلف است . آزمایش خون اکثر اوقات برای اندازه‌ گیری قند یا چربی خون ، کلسترول ، شمارش گلبول های خونی و … انجام می شود.

 توصیه متخصصین به همه افراد این است که انجام آزمایش خون دوره‌ای و حداقل سالی یک بار  را به طور مداوم انجام دهند . بسته به نوع آزمایش هایتان ، فرد  باید نکاتی را قبل از آزمایش خون رعایت کند که در بیشتر آزمایش ها شبیه هم هستند . به طور مثال ( ناشتایی قبل از آزمایش خون برای اکثر آزمایشات ضروری است .

جوابدهی آنلاین ازمایش کرج


برای آزمایش خون ، توصیه می شود که  صبح زود به آزمایشگاه بروید بیمار  8 تا 12 ساعت قبل از آزمایش فقط می توانید آب بخورید زیرا سایر مواد غذایی امکان دارد نتیجه آزمایش تان  را تحت تاثیر قرار دهند .

مخصوصا اگر شما آزمایش تست  قندخون دارید باید از خوردن نوشیدنی های شیرین و بسیاری از خوراکی های که قند پنهان دارند ، پرهیز کنید تا جوابدهی آنلاین ازمایش کرج شما مثبت نشود .

 

نکاتی درباره آزمایش خون که پزشکتان نخواهد گفت:

** خبر خوب درباره نتیجه تست خون من چیست:

تست های خون معمولی عموما برای یافتن مشکلات انجام می شوند ، بنابراین اگر C B C شما ، شیمی خون و نتایج کلسترول در محدوده نرمال باشند ، پزشک امکان دارد  در مورد گزارش تان ( جوابدهی آنلاین ازمایش کرج ) چیزی به شما نگوید .

و یا امکان دارد  نسخه ای از آن را بدون هیچ توضیحی برای فرد بفرستند اما حتی اگر اوضاع عادی بود ، حتما پیگیری کنید و در مورد آزمایش خون خود با پزشک تان مشورت کنید.


** ((نرمال بودن))  می تواند بین آقایان و خانم ها  متفاوت باشد:

اگر نتایج تست خون ( جوابدهی آنلاین ازمایش کرج  ) خود را با افرادی از جنس مخالفتان  مقایسه کنید ، امکان دارد  از یافتن تفاوت هایی تعجب کنید  به طور مثال :  محدوده مرجع نرمال برای تعداد سلول های خونی قرمز در یک تعداد کامل خونی بین 5 تا 6 میلیون سلول در میکرو لیتر مرد است ، اما برای خانم ها  بین 4 تا 5 میلیون سلول است .

 

**  "نرمال بودن " هم می تواند و هم نمی تواند با سن تغییر کند :

در بعضی  از تست ها  مثل :  تست هموگلوبین ، نتایج نرمال با سن تغییر خواهند کرد  بطور مثال برای کودکان یک سطح هموگلوبین در حدود 11 تا 13  گرم/دسی لیتر ، نرمالخواهد بود در حالی که برای اقایان  مقدار حدود 14 تا 17 نرمال است ، و برای خانم ها 12 تا 15  طبیعی است اما برای تست های دیگر مثل کلسترول L D L یعنی یک سطح کمتر از 100  میلی گرم _ دسی لیتر بدون توجه به سن در نظر گرفته می شود .

گفته می شود که سن تان شما و دیگر عوامل ریسک برای بیماری های قلبی می توانند تاثیر گذار باشند  ، اگر پزشک معالجتان  واکنش نشان داد یعنی تست خون تان سطح کلسترول بالایی را نشان می دهد .

اگر یک آقا  بیش از 45  سال و یا یک خانم  بالای 55 سال داشته باشد و مبتلا به بیماری های قلبی یا دیابت باشند ، به احتمال زیاد پزشکتان  توصیه خواهد کرد که اگر آن کمتر از 100 واحد نگه دارید و اقدام های لازم برای کاهش کلسترول L D L را انجام دهید .

** نتیجه تست "مثبت" می تواند به معنای خبر خوب نباشد :

برخی تست های خون از طریق جستجو برای عواملی در نمونه خون تان هستند در بین آن ها  ( آزمون سلول داس شکل ، تست اچ آی وی ، تست هپاتیت سی و تست ژن B R C A 2 یا MR C A 1 برای سرطان پستان و تخمدان )  به دنبال بیماری ها می گردند .

نتایج ((مثبت))  نظر زمانی در نظر گرفته می شوند که این آزمایش نشان گر بیماری را پیدا کرده باشد ، DNA ، آنتی بادی یا پروتیین  ، که پزشک به دنبال آن می گردد . در این موارد نتیجه آزمون مثبت به این معنی است که شما امکان دارد  بیماری یا اختلالی داشته باشید و یا در صورت بیماری های عفونی ، امکان دارد  در گذشته در معرض آن  بودید.


**  نتیجه تست ((منفی))  اکثرا به معنای خوبی است :

((منفی)) وقتی که به آزمایش خون می رسد ، به معنای "بد"  نخواهد بود .نتیجه منفی به این معنا است که این آزمایش چیزی که به دنبال آن بودید را تشخیص نداده ، چه نشان گر بیماری باشد یا عامل خطر برای یک وضعیت سلامتی . زمانیکه یک تست خون برای چک کردن یک بیماری عفونی دارید و نتیجه منفی می گیرید ، این خبر خوبی خواهد بود  یعنی تست هیچ مدرکی دال بر عفونت نیافت .


**  نتیجه آزمون اشتباه  منفی نیز میتواند اتفاق بی افتد :

گاهی اوقات یک تست ، شاهدی بر بیماری و یا شرایط خاصی نیست ، حتی با وجود این که واقعا این کار را انجام می دهید . بطور مثال  اگر یک تست خون برای هپاتیت سی دادید و نتایج منفی بو دند ، اما در چند ماه گذشته در معرض این ویروس قرار داشتید ، هنوز هم می توانید عفونت داشته باشید و آن را متوجه نشو ید .

به طور مشابه ، اگر در چند هفته اول عفونت مورد آزمایش قرار بگیرید ، تست خون شما احتمالا منفی نشان داده خواهد شد ، چون بدن هنوز آنتی بادی ها یش را تولید نکرده است .

جوابدهی آنلاین ازمایش کرج


** ارزش های تست می تواند از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر متفاوت باشد :

گزارش تکنسین های آزمایشگاه نتایج آزمایش خون را با محدوده ای که برای آن آزمایشگاه طبیعی در نظر گرفته شده است ، مقایسه می کنند . دامنه مرجع این آزمایشگاه براساس نتایج آزمایش های بسیاری از افرادی است که قبلا در این آزمایشگاه تست شده اند .

این محدوده طبیعی ممکن است مانند آزمایشگاه دیگری نباشد ، می توانید میزان اداره غذا و دارو را یادداشت کنید ، پس اگر متوجه شدید که گزارش تست خون قبلی از گزارش های جدید تر فرق می کند این تفاوت می تواند از آزمایشگاه باشد .


** نتایج غیر عادی می تواند دلیلی بر بیماری نباشد :

نتیجه تست خارج از محدوده نرمال مقادیر آزمایشگاهی مورد انتظار ضرورتا به این معنا نیست که بیمار  یک بیماری یا اختلال دارد . نتایج آزمایش می تواند به دلایل دیگری غیر طبیعی باشد .

اگر یک آزمایش گلوکز پلاسما داشتید و قبل از تست چیزی خورده باشید ، یا شب قبل از تست مشروبات الکلی مصرف کرده باشید ، نتایج امکان دارد بطور موقت خارج از محدوده نرمال باشد ، اما شواهدی از یک بیماری وجود ندارد .

برای اجتناب از چنین مشکلاتی ، بهتر است قبل از هر گونه آزمایش در آزمایشگاه ، با پزشک خود مشورت کنید  که شما باید قبل از آزمایش خون ، کار خاصی را انجام دهید یا نه .

 

 

 

 


** اشتباهات اتفاق می افتند : 

با این که جا به جا شدن  نمونه ها پدیده نادر است ، اما این اتفاق می افتد  این که چگونه نمونه خون تان ا قبل از آنالیز مورد بررسی قرار می گیرد ، می تواند بر نتایج تاثیر بگذارد . به عنوان نمونه ، اگر نمونه در ظرف نامناسب جمع آوری شود ، به نحوی نامناسب تکان داده شود ، یا برای مدت طولانی یا در دمای نادرست بماند ، امکان دارد نتیجه اشتباه شود .

 

 

نکات قبل از نمونه گیری مدفوع:

پنج روز قبل از نمونه گیری از درمان با موارد زیر بپرهیزید :

**روغن های کرچک


**روغن های معدنی


**منیزیوم


**بیسموت


**ترکیبات ضد اسهال


**مصرف آنتی بیوتیک

 

 

 

**نمونه باید در ظرفی که آزمایشگاه در اختیار قرار داده مستقیماً ریخته شود .


**در مورد نوزادان نمونه را می توان با چوب مخصوص ( آبسلانگ ) به ظرف مخصوص انتقال داد.

 

**نمونه نباید با آب یا ادرار مخلوط شود .


**نمونه جمع آوری شده بلافاصله به آزمایشگاه انتقال داده شود و در محل مخصوص قرار داده شود .


**در صورت مشاهده اسهال خونی و یا مدفوع شیر برنجی به مسئول انجام آن اطلاع دهید .


**در صورت مشاهده هر گونه شیء غیر عادی یا جاندار آنرا داخل ظرف بیندازید .


**اگر آزمایش شما اورژانسی بود نمونه را به همکاران تحویل دهید .


**با هماهنگی پزشک معالج 72  ساعت قبل از آزمایش کشت مدفوع از مصرف آنتی بیوتیک خودداری نمائید یا ترجیحاً قبل از شروع به مصرف آنتی بیوتیک آزمایش کشت مدفوع بدهید .

 

 

در صورت آماده بودن جواب آزمایش و تسویه کامل هزینه آزمایش، شما می‌توانید از طریق وب سایت آزمایشگاه به شرح ذیل اقدام به دریافت جوابدهی آنلاین ازمایش کرج خود نمایید:

مراحل دریافت جوابدهی آنلاین ازمایش کرج:

 • ورود به وب‎ سایت آزمایشگاه
 • انتخاب گزینه جوابدهی مندرج در صفحه نخست
 • ورود به درگاه به جوابدهی اینترنتی
 • انتخاب نوع کاربری خود
 • درج اطلاعات مراجعه‌ کننده در کادر‌های مشخص شده
 • با کلیک بروی آیکون “ورود” جواب آزمایش خود را رویت و دریافت نمایید.

آزمایش در منزل محمد شهر

آزمایش در منزل محمد شهر : دختر و پسری که تصمیم به ازدواج می گیرند، قبل از آن که  اسمشان به عنوان زن و شوهر رسمی ثبت شوند ، باید مراحل پزشکی تحت آزمایش های ازدواج  را انجام دهند .

دو زوجی  که قص ازدواج دارند ، قبل از مراجعه به آزمایشگاه ها که یک اجبار قبل از عقد کردن است ، در ابتدا باید اگر دچار بیماری یا مشکلی در سلامت خود هستند ، صادقانه آن را برای هم بازگو کنند ، در غیر این صورت این آزمایش ها تا حدودی می تواند وضعیت جسمانی افراد را مشخص کند .

آزمایش در منزل محمد شهر

چرا آزمایشهای قبل از ازدواج لازم است


آزمایش در منزل محمد شهر : آزمایش های قبل از ازدواج می توانند از بروز بسیاری از مشکلات که ممکن است در آینده ، زندگی فرزند تان و هم چنین روابط عاطفی بین زوجین  را تحت شعاع قرار دهد ، جلوگیری کنند .

برای آن که زندگی سالم  داشته باشید ،  باید بدانید که عشق بین زوجین لازم است اما کافی نیست . اطلاع از وضعیت سلامتی طرفین هم امری ضروری است که اهمیت بسیار بالایی  دارد و با اطلاع از آن می توان از اختلافات بعدی  تا حد زیادی جلوگیری کرده و زندگی آرامی را زوجین در کنار هم تجربه کنند .

 به گفته متخصصین همیشه پیشگیری بهتر از درمان است . بنابراین برای داشتن  زندگی ای پرنشاط ، آزمایش های قبل از ازدواج براساس اطلاعاتی که مشاور از زوجین می گیرد ، باید برای آن ها طبق سوابق بیماری هایی که در خانواده هرکدام وجود داشته و در نظر گرفتن احتمال به ارث رسیدن آن به فرزندشان  باید انجام شود ، زیرا پی بردن به مشکلات قبل از ازدواج نسبت به بعد از آن، قابل تحمل تر است .

هم برای بیماری هایی که امکان انتقال آن بین زوجین وجود دارد و هم بیماری های ژنتیکی که میتواند فرزند را درخطر ابتلا قرار دهد .

 

انواع آزمایش های پیش از ازدواج:

 

آزمایش در منزل محمد شهر

 

**آزمایش تالاسمی:

انجام آزمایش تالاسمی به علت شیوع این بیماری در کشورمان است . تالاسمی یک بیماری ژنتیکی است که به 2 نوع مینور ( کوچک ) و ماژور ( بزرگ ) شناخته  می شود . در نوع مینور فرد علامتی ندارد  ، البته بعضی از بیماران علائم بسیار خفیفی دارندو بیماری بطور اتفاقی کشف می شود .

ازدواج این افراد با یک فرد سالم مشکلی برای کودکان پدید نمی‌ آورد ولی اگر زن و مرد مبتلا به تالاسمی مینور با هم ازدواج کنند ، 25 % احتمال به دنیا آمدن فرزند مبتلا به نوع ماژور وجود دارد .

نوع ماژور نوع شدید بیماری است که با عوارض جدی برای فرد مبتلا همراه است . در صورت ابتلای هر دو طرف به تالاسمی مینور نیاز به انجام مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج وجود دارد .

تشخیص تالاسمی با انجام آزمایش خون و شمارش سلول های خونی انجام می شود .  در صورتی که فرد مبتلا به کم‌ خونی و فقر آهن باشد ، بهتر است اقدام به درمان کند .


**آزمایش اعتیاد:

 انجام آزمایش اعتیاد نیز برای اطلاع زوجین از وجود اعتیاد است که با آزمایش ادرار مشخص می شود . البته حتی در صورت مثبت شدن آزمایشی مانند مورفین اگر دو طرف راضی باشند ، امکان ازدواج وجود خواهد داشت.

 


**آزمایش بیماری های جنسی:

به جز آزمایش های ضروری ، زوجین می توانند آزمایش هایی برای اطلاع از وضعیت سلامت جسمی و جنسی یکدیگر انجام دهند . در این فهرست شاید اولین مورد اطلاع از بیماری های منتقله از راه جنسی است که مهم‌ ترین آن ها سیفیلیس ، ویروس اچ‌ آ ی‌ وی و هپاتیت است .

این بیماریها از راه مقاربت قابل انتقال به همسر است .  البته سیفیلیس درمان می شود ولی درمان قطعی هپاتیت و اچ‌ ای‌ وی در حال حاضر امکانپذیر نیست ، گرچه ناقلان این دو ویروس هم با رعایت نکات و تحت‌ نظر پزشک می توانند با هم ازدواج کنند .

 

آزمایش های گروه خونی:

نکته مهم دیگر اطلاع از گروه خونی یکدیگر است . اطلاع از نوع گروه خونی به این دلیل حائز اهمیت است که اگر مادر گروه خونی Rh منفی و پدر گروه خونی مثبت داشته باشد ، برای جلوگیری از واکنش خونی ناشی از ورود خون جنین به خون مادر و تولید آنتی‌ بادی علیه جنین ، برای مادر آمپول روگام تزریق شود .

روگام 72 ساعت بعد از زایمان اول و در باردایهای بعدی در هفته 28 بارداری تزریق می شود . Rh منفی بودن مادر و Rh مثبت بودن جنین ، در زایمان اول مشکلی ایجاد نمی کند و از آن جایی که بیشتر زایمان ها در مراکز دولتی انجام می شود و مادران در طول بارداری چند بار به مرکز بهداشتی درمانی مراجعه می کنند تولد چنین کودکانی کمتر شده است . تشخیص این اختلال با یک آزمایش ساده خون امکان پذیر است و در مواقعی که Rh مادر منفی است بلافاصله Rh پدر را درخواست می کنند .

 

 

 

آزمایش های هورمونی:

طذفین در صورت تمایل می توانند آزمایش‌ برای اطلاع از وضعیت بارداری خود انجام دهند که شامل آزمایش های هورمونی و بررسی مایع منی در مرد است .

 

مشاوره ژنتیک:

لزوم انجام آزمایش های ژنتیک را مشاوره ژنتیک تعیین می کند . مشاور ژنتیک با گرفتن سابقه خانوادگی و بررسی دقیق پرونده پزشکی زوجین ، توصیه‌ های لازم را ارائه می‌ دهد.

در بسیاری از موارد نیازی به انجام آزمایش ژنتیک نیست ولی در موارد ضروری پیش از اقدام به بارداری یا حین بارداری آزمایش‌ های لازم توصیه می شوند .

به‌ طور کلی ، انجام آزمایش های پیش از بارداری به زوج آینده کمک خواهد کرد  با اعتماد و آرامش بیشتری وارد زندگی مشترک شوند و از مشکلات و بیماری های احتمالی آینده پیش گیری می کند.

 

 

فایده آزمایش ژنتیک چیست؟

توجه داشته باشید که در اکثر موارد بعد از مشاوره ژنتیک به انجام  آزمایش نیازی نیست ، اما اگر  هم نیاز بود می تواند اثرات مثبت آن را در نظر بگیرد که از جمله آن می شود به :
* از فواید انجام این آزمایش ها ، این است که می توان ریسک بیماری هایی نظیر : تالاسمی و کم خونی داسی شکل ، که بیماری های ژنتیکی شایع در کشورمان است، و تنها از طریق والدین به فرزندان منتقل می شود را تعیین کرد .


**ویروس هایی مانند  : HIV ، هپاتیت C و B تهدید کننده زندگی اند. این عفونت های ویروسی می توانند از طریق خون ، مقاربت جنسی ، مایعات بدن و همینطور از طریق مادر به جنین ( هم در زمان بارداری و هم هنگام شیردهی ) منتقل شود . انجام آزمایش های مربوط به این بیماری ها که قبل از ازواج فرصت خوبی برای انجام دادن آن ها است ،

 

اهمیت زیادی دارد ، زیرا این ویروس ها می توانند در فرد وجود داشته باشند و برای ماه ها یا حتی سال ها به صورت خاموش و نهفته و بدون هیچ عملکرد و ردی از خود بمانند و توانایی این را داشته باشند که به عنوان یک ریسک بالقوه برای به خطر انداختن زندگی شریک زندگی و فرزند آینده باشد .
انجام این تست ها امکان دارد  موجب تشخیص زودهنگام بیماری ها و افراد حامل ویروس های عفونی شود ، که در این صورت می توان تا حد زیادی از پیشرفت بیماری و عوارض جدی آن با اقدمات پیشگیرانه جلوگیری کرد .

 

نکات مهم  قبل از آزمایش مدفوع و انواع آزمایش در منزل کرج:

** نکات مهم  قبل از آزمایش مدفوع:

*قندخون به مقدار بسیار زیادی تحت تأثیر مواد غذایی کربوهیدرات‌ دار هست ؛ مثلا نوشابه‌ های گازدار یکی از بد ترین نوع این مواد اند ، بنابراین از مصرفشان قبل از انجام آزمایش خون خودداری کنید .


* از آنجایی که آبمیوه‌ های صنعتی مقادیر زیادی کربوهیدرات ، قند مصنوعی و طعم‌ دهنده‌ دارند ، بهتره که از خوردن آن ها  قبل از انجام آزمایش خون خودداری کنید . کربوهیدرات بالا و همینطور قند زیاد موجود در آبمیو ه‌ های مصنوعی باعث خنثی کردن اثر انسولین در بدن می شود  و همین موضوع باعث می‌شود جواب آزمایش اعتباری نداشته باشد .


*قهوه به خودی خود مشکلی ایجاد نمی کند ، ولی اگر قند و خامه در اون وجود داشته باشد ، مشکل ساز خواهد بود  و باعث خنثی شدن عملکرد انسولین و در نتیجه بی‌ اعتبار بودن جواب آزمایش می‌ شود ، بنابراین اگر به خوردن قهوه عادت دارید ، بهتره 3 ساعت قبل از انجام آزمایش ، قهوه خالی میل کنید تا جواب آزمایش دقیق تری داشته باشید .

 


**سایر مواد قندی :

بهتره قبل از انجام آزمایش،  غلات بدون سبوس  استفاده نکنید . همچنین از خوردن سایر مواد غذایی که قند زیادی دارند مانند  انواع شیره‌ ها  و انواع طعم‌ دهنده‌ ها که کربو هیدرات بالایی دارند ، خودداری کنید .

 


نکات لازم قبل از آزمایش قند خون ناشتا:

*حداقل 8 ساعت ناشتا باشید
*ترجیحا تا قبل از ساعت 9 صبح برای نمونه گیری به آزمایشگاه ها ( آزمایش در منزل محمد شهر ) مراجعه‌‌‌ کنید .

 


نکات لازم قبل از آزمایش قند خون 2 ساعت بعد از صبحانه:

*‌‌‌‌* با شروع خوردن صبحانه معمول هر روز ، ساعت رو یادداشت کنید .
(‌‌‌‌ مدت زمان صرف صبحانه نباید بیشتر از 20 دقیقه باشد ) 


*‌‌‌‌* بعد از صرف غذا از خوردن (  آب نبات ، آدامس ، شیرینی و قهوه)  جدا خودداری کنید .


*‌‌‌‌* نمونه گیری دقیقا 2 ساعت بعد از شروع صبحانه انجام می‌شود . به همین خاطر حتما قبل از موعد مقرر در آزمایشگاه حضور داشته باشید .


‌‌‌‌** آزمایش حتما قبل از ساعت 9 صبح شروع بشود و از انجام آن  در ساعات دیرتر خودداری کنید .


*‌‌‌‌* نوشیدن آب درنتیجه اشکالی ایجاد نمی‌ کند.

 


قبل از آزمایش کلسترول خون ، بهتره چه چیزهایی رو نخوریم؟

آزمایش در منزل محمد شهر


‌‌‌‌برای آزمایش های کلسترول خون ، ناشتا بودن ، کاملا ضروری است . بهتراست  برای انجام آن ، از پزشک مربوطه و یا آزمایشگاهی که قراره در انجا آزمایش انجام شود ، سوال کنید که مدت زمان ناشتا بودنتان باید چند ساعت باشد . بعضی اوقات مدت زمان ناشتا بودن 6 تا 8  ساعت و در بعضی موارد تمام طول شب باید ناشتا بود و در مواردی هم ، زمان ناشتا بودن به 12 ساعت می‌ رسد.

‌‌‌‌ بهتره از جویدن آدامس هم در طول مدت ناشتایی  جدا خودداری کنید .به تمام چیزهایی که چند روز قبل می خورید هم دقت کافی داشته باشید . از خوردن گوشت قرمز ، تخم‌ مرغ و سایر مواد غذایی که حاوی چربی و کلسترول بالایی اند خودداری کنید . 

‌‌‌‌اگر مجبور هستید که به توصیه پزشک  تان هر چند وقت یکبار اون رو انجام بدهید ، رژیم غذاییتان را تغییر ندهید ؛ چرا که پزشک معالجتان  با توجه به برنامه  غذایی روزمره شما می‌ تواند  تشخیص بدهد که چرا کلسترول خون شما بالا است .

از پزشک و یا آزمایشگاه مربوطه بپرسید که آیا محدودیتی در خوردن قهوه دارید یا نه، چون در برخی موارد شما اجازه دارید که قهوه بخورید حتی اگر در ساعت‌ های ناشتایی باشید.

 

آزمایش در منزل کرج
 

آزمایش در منزل کرج  امروزه یکی از کاربردیترین خدمات است که  آزمایشگاه ها  به صورت آنلاین آنی به متقاضیان  ارائه می دهند ، انجام نمونه گیری خون در منزل ( آزمایش در منزل کرج )  یا نمونه گیری خون در محل کار از جمله این موارد  می باشد .

در این وضعیت دیگر نیازی نیست که بیمار برای انجام آزمایش های خود به صورت حضوری به آزمایشگاه مراجعه کند و کلیه آزمایش های  متقاضی پس از پذیرش آن ها  به صورت  اینترنتی و غیر حضوری در سایت یک قرار ملاقات برای انجام نمونه گیری با بیمار هماهنگ می شود تا  بدون نیاز به مراجعه حضوری در مراکز ، کلیه آزمایشاتان  را انجام دهید

 

 

آزمایش در منزل کرج

 

 

نمونه گیری خون در منزل چه مزایایی دارد؟


 باید گفت انجام نمونه گیری خون در منزل کرج  دارای مزایای مادی و معنوی بسیار برای بیماران است  مهم ترین مزایای انجام نمونه گیری خون در منزل  کرج که با توجه به زندگی پر مشغله افراد امروزی باید به آن اشاره کرد صرفه جویی در وقت و هزینه فرد است 

**با انجام خون گیری در منزل دیگر نیازی نیست که شما نگران ترافیک های کلان شهرها  یا مشکل جای پارک برای اتومبیل تان  باشید . ضمن این که کلیه مراحل پذیرش و خونگیری نیز در محل کار یا منزل متقاضی  انجام می شود و با انجام آزمایش در منزل کرج دیگر نیازی به تحمل صف های طولانی و زمان بر در بیمارستانهای دولتی و خصوصی وجود ندارد .

**  دقت داشته باشید که بسیاری آزمایش ها  باید به صورت ناشتا و در هنگام صبح به آزمایشگاه مجهز  مراجعه کنند .  و از آن جایی که ساعت اصلی  شروع کار برای بیشتر  افراد ساعات اولیه صبح است ، انجام آزمایشات  و نمونه برداری می تواند با کارهای روزمره بیماران  تداخل ایجاد کنید 

پس در این مواقع  نمونه گیری خون در منزل کرج  یا محل کارتان  این امکان را  فراهم می کند تا بیمار به دور از استرس و  بدون گرفتن مرخصی ساعتی یا روزانه و طی مسافت های  طولانی از محل کار به آزمایشگاه ها یا مراکز ، آزمایش های درخواستی پزشک معالجتان  را به نحو احسن و در ایده آل ترین شرایط انجام دهید .

 

 

 

 

** انجام آزمایش در منزل  کرج برای برخی بیماران خاص نیز بسیار مناسب است . در  برخی بیماران خاص به طور مثال : بیماران دیالیزی یا بیماری های مشابه ، باید به صورت منظم و دوره ای به آزمایشگاه مراجعه کنند  تا فاکتورهای مختلفی که در بدن شان وجود دارد مورد ارزیابی قرار بگیرد. 

در این میان به مرور زمان این مراجعه دائمی  به مراکز می تواند به یک کار طاقت فرسا برای بیمار و خانواده هایشان تبدیل شود . اما انجام  تست نمونه گیری در منزل ضمن از بین بردن نیاز به مراجعه حضوری ، انجام کلیه ی آزمایش هایتان را در محل دلخواه و مورد نظر بیمار  فراهم می کند.

 

 

آزمایش در منزل کرج برای چه افرادی مناسب است؟

 

 

آزمایش در منزل کرج

 به صورت کلی انجام تست خون گیری در منزل برای افراد زیر می تواند مناسب باشد :

** اشخاص  کارمند و اداری که نمیتوانند به هنگام صبح مرخصی گرفته و به آزمایشگاه مراجعه کنند .


**کسانی که بازاری و یا شغل آزاد دارند که مراجعه حضوری به آزمایشگاه در روند درآمدی آن ها تداخل ایجاد می کند .


**کسانی که  با بیماری های خاص که مراجعه دائمی به بیمارستان ها یا مراکز آزمایشگاهی برای آن ها به کاری دشوار تبدیل شده است .


** کسانی که مسن هستند که توانایی جا به جایی محدودی دارند.


** نوزادان تازه به دنیا آمده که به دلیل عدم تکامل کامل سیستم ایمنی در معرض ابتلا به عفونت های بیمارستانی و محیطی هستند.

 


آزمایش خون در منزل  کرج چگونه انجام می شود؟


برای انجام آزمایش خون در منزل کرج  یا محل کار ، فقط کافی ا ست بیمار  به سایت آزمایشگاه آنلاین آنی مراجعه کند  و پس از طی مراحل پذیرش آنلاین و بارگذاری نسخه و مدارک مورد نیاز که در عرض چند ثانیه انجام می شود، مشخصات و آدرس مورد نظر خود را در سایت وارد می نمایید .

سپس پرسنل آزمایشگاه با بیمار هماهنگ شده و پس از تعیین ساعت مقرر ، نسبت به انجام آزمایش در منزل کرج  یا محل کار اقدام می شود.

نمونه شما پس از نمونه گیری به آزمایشگاه ارسال می شود و پس از طی مراحل مختلف و آماده سازی جواب های آزمایشات ،و جواب تست های درخواستی شما به صورت آنلاین در سایت آزمایشگاه قرار داده می شود تا بیمار  دیگر نیاز نباشد که به  آزمایشگاه ها به صورت حضوری مراجعه کند پس شما به راحتی می توانید جواب آزمایش های خود را از سایت پرینت کنید و نزد پزشک معالجتان ببرید .

 

آزمایش خون در منزل برای نوزادان  و افراد مسن:

آزمایش در منزل کرج  برای کسانی که پا به سن گذاشته اند که گاها هم  توانایی محدودی در راه رفتن و جا به جایی دارند نیز بسیار توصیه  می شود . در این حالت نیز خانواده هایشان  اگر کلیه هزینه های مربوط به جا به جایی فرد مسن و هم چنین اذیتی که بیمار در هنگام مراجعه به آزمایشگاه را تحمل می شود را در نظر بگیرید ، هزینه محدود و جزئی مربوط به آزمایش در منزل بسیار مقرون به صرفه تر و مناسب تر خواهد بود.

 

 

آزمایش در منزل کرج

 

 

و آخرین مورد از مزایای خون گیری در منزل برای نوزادان و کودکان تازه به دنیا آمده است . همه نوزادان پس از به دنیا آمدن و در هفته اول باید یک سری آزمایشات کنترلی را بدهند . این آزمایشات شامل: ( تیروئید و به اصطلاح زردی نوزاد است ). امروزه برای اکثر والدین همراهی نوزاد تا آزمایشگاه و انجام آزمایشات در شرایط شلوغ و غیر استریل و آ سیب رسان برای نوزاد به یک دغدغه بزرگی فکری تبدیل شده است.

انجام آزمایش در منزل ضمن اینکه راحتی و آسایش قابل قبولی برای والدین و نوزاد فراهم می کند ، امکان انتقال عفونت از هوا و فضای آزمایشگاه ی به نوزاد را به حداقل می رساند .

 

آزمایش در منزل شامل چه آزمایش هایی می شود؟

تقریبا هر آزمایش طبی که فکرش را بکنید در منزل شما انجام می شود. شما مشخص می کنید که نسخه دارید یا بدون نسخه برای اطمینان از سلامتی تان می خواهید آزمایش دهید.

در این موارد ما پیشنهاد می کنیم از پکیج های چکاپ مختلفی که در سایت و اپلیکیشن آچاره ارائه شده استفاده نمایید. اگر نسخه داشته باشید  هم که آزمایش طبق نسخه در منزل یا محل کار شما انجام خواهد شد.

 

آزمایشاتی که در منزل انجام می شود:

 از آزمایش های قابل ارائه در منزل را در این جا می آوریم:

**آزمایش شمارش کامل سلول های خون در منزل

 
**آزمایش قند ناشتا در منزل


**آزمایش سدیمانتاسیون گلبول های قرمز خون در منزل


**آزمایش اوره در منزل


**آزمایش کراتینین در منزل

 

**آزمایش اسید اوریک در منزل

 

 


**آزمایش کلسترول در منزل


**آزمایش کلسترول بد در منزل


**آزمایش تری گلیسرید در منزل


**آزمایش کلسترول خوب در منزل


**آزمایش انزیم های کبدی در منزل


**آزمایش کلسیم در منزل


** آزمایش اهن در منزل


** آزمایش هورمون های تیروئیدی در منزل


** آزمایش انالیز ادرار در منزل


** آزمایش T هورمون تیروئیدی 


** آزمایش پروترومبین PT در منزل


** آزمایش پتاسیم در منزل


** آزمایش سدیم در منزل


** آزمایش فسفر در منزل


** آزمایش ویتامین D در منزل


** آزمایش کشت ادرار در منزل


**آزمایش تعیین ظرفیت آهن T I B C در منزل


**آزمایش ترومبوپلاستین نسبی فاکتور انعقادی خون در منزل


**آزمایش پروستات در منزل


** آزمایش بیلیروبین در منزل

 

 نکات لازم قبل از انجام آزمایش ها:

قبل از انجام آزمایش قند خون باید توجه داشت که :

 

**قندخون ما به نسبت زیادی تحت تأثیر مواد غذایی کربو هیدرات‌ دار می باشد و یکی از بدترین مواد غذایی که دارای کربو هیدرات فراوانی می باشد نوشابه‌ ها ی گازدار هستند ؛ بنابراین از خوردن آن ها قبل از انجام آزمایش خون دوری کنید .

 

**آب‌ میوه‌ های صنعتی نیز حاوی کربوهیدرات، قند مصنوعی و طعم‌ دهنده‌ ها می باشند ، بنابراین از خوردن آن‌ ها قبل از انجام آزمایش خون پرهیز کنید . به دلیل وجود کربوهیدرات بالا و قند زیادی که در آب‌ میوه‌ های مصنوعی وجود دارد اثر انسولین در بدن خنثی می شود و آزمایش ما فاقد ارزش می باشد ؛ بنابراین قبل از اینکه آزمایش خون انجام دهید از نوشیدن آب‌ میوه‌ های مصنوعی پرهیز کنید .

 

**قهوه به تنهایی در قند خون تغییری ایجاد نمی کند، ولی قند و خامه ای که در اغلب قهوه‌ های آماده وجود دارد باعث بروز مشکل می شود . همانند آب‌ میوه‌ های غیرطبیعی ، خامه و قند فراوانی که در قهوه‌های آماده موجود است باعث خنثی شدن اثر انسولین می شود و آزمایش ما فاقد ارزش می باشد .

 

** لذا در صورتی که دوست دارید قهوه میل کنید سعی کنید 3 ساعت قبل از انجام آزمایش خون و به تنهایی میل کنید .

 

سایر مواد قندی :

قبل از انجام آزمایش قندخون از خوردن غلات بدون سبوس پرهیز کنید . از خوردن مواد غذایی که دارای قند فراوان است دوری کنید . برای مثال : از انواع شیره‌ها  (شیره انگور)  و انواع طعم‌ دهنده‌ ها که دارای کربوهیدرات زیادی هستند ، پرهیز کنید .

آزمایشگاه دقیق در کرج

آزمایشگاه دقیق در کرج : آزمایش ادرار یکی از آزمایش های رایج برای تشخیص بسیاری از بیماری هاست و معمولا برای تشخیص عفونت های مجاری ادرار _ کلیه‌ ها ، حالب ، مثانه و پروستات_ ، تعیین وجود قند در ادرار بیماران دیابتی ، وجود سنگ کلیه ، فشار خون بالا و احتمال سرطان کلیه ، سرطان مثانه ، سرطان لگنچه و حالب ودر بعضی بیماری های کلیوی و کبدی خاص انجام می شود .

آزمایشگاه دقیق در کرج

یکی از مزایای این آزمایش در دسترس بودن سریع آن می باشد که در اغلب موارد نیازی به آمادگی خاصی ندارد . بسیاری از بیماری های کلیوی اگر با این آزمایش تشخیص داده نشوند می توانند به یک نارسایی مزمن کلیه تبدیل شوند . به همین منظور به تفسیر آزمایش ادرار می پردازیم .

 

چه مواردی در آزمایش ادرار مورد ارزیابی قرار می گیرد؟

**رنگ (color) :

رنگ ادرار می تواند به رنگهای زیر باشد :

**بی رنگ (colorless)

**کم رنگ (straw) یا جدیدا (pale yellow )

**زرد (yellow)

**کهربایی (amber) یا (deep yellow )

**صورتی کم رنگ (less commonly pink)

**قرمز (r e d)

**قهوه ای (b r o w n)

رنگ ادرار یکی از اجزای اصلی آنالیز ادرار است و بسته به شرایط مختلف بدن تغییر میکند . غلظت ادرار ، میزان مایع بدن ، رنگدانه‌ های موجود در ادرار که از تخریب گلبول های قرمز و رنگدانه‌ ای به نام اوروکروم به وجود می‌ آیند و هم چنین رژیم غذایی روی رنگ ادرار تاثیر دارند . بعضی بیماری ها هم رنگ ادرار را تغییر می دهند .

 

**حالت طبیعی :

طیف رنگ زرد کمرنگ تا پررنگ : ادرار طبیعی به رنگ زرد کم رنگ است که به علت پیگمان یوروکروم  می باشد .

 

**حالت غیرطبیعی :

آزمایشگاه دقیق در کرج : ادرار قرمز رنگ می تواند به خاطر وجود خون در آن باشد . رنگ نارنجی می تواند به خاطر وجود ویتامین B اضافه در ادرار باشد . بعضی دارو های خاص مثل ریفامپین هم می توانند ادرار را نارنجی می کنند .

رنگ نارنجی تیره تا قهوه‌ ای ممکن است علامت بیماریهای کبدی مثل :  زردی و یا رابدومیولیز _تخریب سلول های عضلانی_  باشد . مصرف لب  و چغندر به ادرار رنگ صورتی ملایم می دهند .

گاهی اوقات مصرف بعضی مواد خوراکی‌ حاوی رنگ های مصنوعی هم باعث تغییر رنگ ادرار می شوند . دیابت هم میتواند موجب تغییر رنگ ادرار شود . تعریق زیاد و از دست دادن مایع هم باعث می شود رنگ ادرار زرد تیره شود .

 

دلایل تغییر رنگ ادرار عبارت اند از :

**میزان غلظت ادرار

**خوراکی ها

** دارو ها

** تولیدات متابولیسم بدن

** عفونت ادراری

** ادرار تیره رنگ

آزمایشگاه دقیق در کرج : اگر رنگ ادرار قهوه‌ ای ، قهوه‌ ای تیره باشد، به این معنی است که آب بدن کم شده است و برعکس ادرار رقیق رنگ ادرار میزان آب بدن را نشان می دهد .
بنابراین اگر بیماری  ادراری تیره همراه با سردرد و گیجی داشته باشد، پزشک باید ادرار بیمار را چک کند تا علت کمبود آب بدن را بررسی کند . رنگ ادرار باید به رنگ تیره باشد .

علت دیگر که اگر بیمار ادرار تیره رنگ دارد باید به پزشک  متخصص مراجعه کند مخصوصا اگر با نوشیدن زیاد آب رنگ ادرار فرقی نکرد  در آن زمان این است که شاید این تیره رنگی مربوط به خون فرد  باشد.

اگر درون ادرار ترکیبات خون  وجود داشته باشدٰ می تواند نشانه اختلال در عملکرد کلیه باشد که به علت عفونت ، بیماری کلیه یا حتی سرطان باشد .

 

 

** شفافیت ادرار

آزمایشگاه دقیق در کرج : ادرار به طور طبیعی شفاف است و باید به توان از پشت شیشه‌ حاوی آن نوشته‌ های یک متن را خواند اما مسایل مختلف باعث تغییر این حالت می شوند.

 

**شفافیت یا ( appearances – opacity ) ادرار میتواند شامل موارد زیر باشد :

**تمیز (clear)

**کدر (hazy)

**توربید کم و یا حالتی که مه آلود باشد و روزنامه از پشت آن خوانده نشود ( less commonly turbid )

**ابری (cloudy )

**مات ( opaque )

 

** حالت طبیعی :

شفاف

 

** حالت غیرطبیعی :

غیرشفاف

**عفونت

** چرک

** باکتری های موجود در ادرار به خاطر عفونت‌ ادراری

** کریستال ها

**گلبول‌ های قرمز خون

**گلبولهای سفید

**اسپرم

**قارچ

**موکوس و یا حتی عفونت‌ های انگلی می توانند باعث غیرشفاف شدن ادرار شوند البته بعضی مواقع در حالت های طبیعی و بدون بیماری‌ هم ممکن است ادرار غیرشفاف باشد .

**مصرف بعضی غذاهای حاوی چربی زیاد، فسفات یا اورات این حالت را ایجاد می‌ کنند.

 

**بو (odor):

تعیین بوی ادرار هم یکی از اجزای تفسیر این آزمایش است . بوی طبیعی و معمول ادرار به خاطر وجود اسید وولاتایل است و بوی شبیه به فندق دارد اما مواد غذایی مختلف و بعضی بیماری ها این بو را تغییر می دهند.

 

 

**حالت غیرطبیعی:

**ادرار بیماران دیابتی معمولا بویی قوی و شیرین شبیه به بوی استن دارد. بوی شیرین و میوه‌ای هم گاهی از ادرار این بیماران به مشام می‌ رسد.

**بوی بسیار بد ادرار نشان‌دهنده عفونت مجاری ادراری و وجود چرک در ادرار است . افرادی که ادرارشان بوی مدفوع می‌دهد ممکن است دچار فیستول روده به مثانه شده باشند .

**ادرار دارای بوی شربت افرا (بوی شبیه به چای شیرین) در بیماران فنیل کتون اوری دیده می شود . نارسایی کبدی هم باعث تغییر بوی ادرار می‌ شود .

 

 

** وزن مخصوص ادرار (Specific Gravity):

آزمایشگاه دقیق در کرج : وزن مخصوص ادرار که به شکل عدد بیان می شود معمولا حاصل اندازه‌گیری اجزای مختلف ادرار شامل مواد دفعی و املاح است . وزن مخصوص بالا نشان‌ دهنده ادرار غلیظی شده است . از این عدد برای تعیین قدرت تغلیظ و ترشح کلیه‌ ها استفاده می شود .

 

** حالت طبیعی :

عداد بین ۰۰۵/۱ و ۰۳/۱

 

**حالت غیرطبیعی:

بیماری های کلیوی باعث کاهش وزن مخصوص ادرار می شوند. هم چنین مصرف بیش از اندازه مایع هم باعث کاهش این عدد می شود .

**غلیظ شدن ادرار و کمبود مایع در بدن (هنگام روزه‌داری یا تعریق زیاد) وزن مخصوص را افزایش می دهد .

**عدد وزن مخصوص به تنهایی شاخص خوبی برای تعیین سلامت نیست و باید حتما در کنار دیگر اجزای آزمایش تفسیر شود. تب، استفراغ و اسهال باعث بالا رفتن و کاهش دمای بدن، ادرار زیاد و دیابت بی‌مزه باعث کاهش آن می‌ شود.

 

**پروتئین در آزمایش ادرار:

آزمایشگاه دقیق در کرج : پروتئین یکی از مواردی است که نباید به طور طبیعی در ادرار وجود داشته باشد و وجود آن در ادرار نشان دهنده یک بیماری خاص می باشد . در حالت طبیعی ، نتیجه‌ ی بررسی وجود پروتئین در ادرار باید منفی یا بین 50 الی 80 میلی‌ گرم در ادرار 24 ساعته باشد .

 

مشاهده پروتئین در ادرار می تواند نشان دهنده‌ ی :

** آسیب های کلیوی

**عفونت ادراری

**فشارخون بالا

**دیابت

** بیماری لوپوس گلومرولونفریت یا همان  یک بیماری کلیوی باشد . مد نظر داشته باشید که تب ، ورزش شدید و بارداری نیز در حالت‌ طبیعی حضور پروتئین در ادرار یا پروتئین وری را به دنبال خواهند داشت . درصورت مشاهده  این موارد بهتر است به  فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری برای ویزیت مراجعه کنید.

 

 

** وجود گلوکز در آزمایش ادرار:

گلوکوزوری یا گلوکز در آزمایش ادرار به طور معمول وقتی دیده می شود که میزان گلوکز خون از حد آ ستانه کلیوی بیشتر باشد یعنی از  180 میلی گرم  . هرچند گاهی به طور طبیعی آستانه کلیوی برخی افراد پایین تر از این هم می شود . دیابت شیرین ، تزریق سرم های قندی و مصرف یک باره و زیاد کربوهیدرات ها از دلایل وجود گلوکز در ادرار هستند .

 

 وجود کتون در ادرار :

اجسام کتونی درطی کاتابولیسم اسیدهای چرب ایجاد می شوند . کتون در ادرار به دنبال کتوزیس _افزایش کتون ها در خون_  ایجاد می شود وقتی شخص دچار کمبود مصرف قندها و کربوهیدرات ها _مثل در زمان  روزه داری طولانی  یا دفع کربوهیدرات ها از بدن  افزایش می یابد مثلا در زمان  اسهال و استفراغ های شدید _ یا سلول ها قادر به دریافت و مصرف کربوهیدرات نیستند _ مثلا دیابت_ ، کتون ها به دلیل مصرف چربی ها و سوخت ناقص آن ها ، در خون و ادرار افزایش می یابند .

 

آزمایشگاه دقیق در کرج

 

خون در ادرار :


گلبول های قرمز می توانند در شرایط فیزیولوژیک مانند (  ورزش سنگین کردن ، تب و عادت ماهانه ) و یا پاتولوژیک مثلا :  (التهاب حاد مثانه ، تروما ، زخم ها ، عفونت ها ، سرطان های کلیه یا مثانه ، ضربه به کلیه ، انفارکتوس و گلومرولونفریت ) در ادرار ظاهر شوند .

 

 

نکات مهم درباره آزمایش ادرار    :

**بهترین نمونه جهت تشخیص عفونت‌ های ادراری ، نخستین ادرار صبحگاهی است .


**برای تجزیه کامل ادرار بهتر است شب قبل ، از مواد آبکی کمتری استفاده کنید . پیش از انجام آزمایش نیز از نوشیدن مقادیر زیاد آب و مایعات خودداری کنید .


**در صورت امکان شب قبل از نمونه برداری حمام کنید .


**بهتر است قبل از نمونه‌ گیری ، محل خروج ادرار را با آب و صابون شست‌ و شو داده و بعد با دستمال یک بار مصرف خشک کنید .

 

** از تماس پوست با دهانه یا قسمت داخلی درب یا داخل ظرف نمونه‌ گیری اجتناب کنید .


**چند قطره اول ادرار را در توالت تخلیه کنید . سپس ظرف نمونه را تا نصفه پر کنید .

 

 

 


**آزمایش کشت ادرار باید قبل از شروع مصرف آنتی بیوتیک انجام شود . اگر در یک هفته گذشته آنتی بیوتیک مصرف کرده‌اید به اطلاع پزشک و آزمایشگاه برسانید . اگر هم در حال مصرف آنتی بیوتیک هستید بهتر است با نظر پزشک معالج یک هفته پس از اتمام دارو آزمایش بدهید .

نکته: در حالت طبیعی نباید در ادرار پروتئین وجود داشته باشد . پروتئین در ادرار ممکن است نشانه صدمات کلیوی ، دیابت یا فشار خون بالا  هم باشد .

 

آزمایشاتی که احتیاج به حداقل 4 ساعت ناشتا دارند :

اوره ، اسید اوریک ، آلدولاز ( برای بررسی اختلالات عضله ) ، آمینو اسیدها (در شیر خواران)

 

آزمایشاتی که احتیاج به 8 الی 10 ساعت ناشتا دارند :

*فسفر

* GGT

* تست تحمل لاکتوز

* لیپاز ( برای ارزیابی بیماریهای پانکراس )

 

آزمایش هابی که احتیاج به 10 الی 12 ساعت ناشتایی دارند :

آهن  ، TIBC ، گلوکاگون (برای ارزیابی فعالیت پانکراس) و …

آزمایش هایی  که احتیاج به 12 الی 14 ساعت ناشتایی دارند :

( کلسترول ، تری گلیسرید ، گاسترین ، آپو لیپو پروتئین ها ) 

 

دقیق ترین آزمایشگاه کرج

دقیق ترین آزمایشگاه کرج :یکی از روش هایی که می تواند شانس کاهش بیماری ها و بهبود آن ها را تسریع بخشد، آزمایش خون است که با استفاده از آن شما می توانید بیماری های مختلف بدن را تشخیص دهید آزمایش خون که نام دیگر پانل های خونی نیز نامیده می شود از ابتدایی ترین ابزار های دنیای پزشکی در تشخیص بیماری ها به حساب می آید . 

پزشکان متخصص  به کمک  یک تست خونی می توانند علائم بیماری های خاص ، کمبود های تغذیه ای  فرد  و  سطح مواد زائد موجود در خون را تشخیص و مورد بررسی قرار بدهند . به همین خاطر در یک ویزیت پزشکی  برای آگاهی و بررسی  وضعیت سلامتی یک بیمار ،  درمان بیماری اولین ابزار پزشکی پس از  معاینه بالینی انجام آزمایش خون است .

 

 

دقیقترین آزمایشگاه کرج

 

اگر نتایج آزمایش خون طبیعی نباشد لزوما دچار مشکل جدی نیستید:

بیشتر بیماران تصور می کنند اگر نتیجه آزمایش خون طبیعی نباشد ، مشکلی در بدن وجود دارد. اما دلایل زیادی برای بروز مشکل در آزمایش خون وجود دارد، از جمله  : سن و سال ، جنسیت یا قومیت .عوامل دیگری که می شود به آن اشاره کرد  : غذایی که خورده اید ، میزان نوشیدن الکل و دارویی که مصرف کرده اید  میتوانند بر روی نتیجه آزمایش خون تاثیر بگذارند . پزشک در مورد نتایج آزمایش خون و معنای آن ها صحبت خواهد کرد .

 

 

 آزمایشات روتین در دقیق ترین آزمایشگاه کرج:

* آزمایش خون :

CBC_F B S_BS_H b-H C T_P L T- PT- P T T- Cholestrol _ F b -Cr- BUN-Na-K-Ca- L D L – H D L

*آزمایش ادرار :

U A-U C

* آزمایش مدفوع :

گایاگ و کشت مدفوع سایر آزمایشات غیر روتین است و در مورد بیماران خاص استفاده می شود شامل :

** آزمایش مغز نخاع

** آزمایش خلط

** آزمایش کشت تراشه

 

 

سایر آزمایشات در دقیق ترین آزمایشگاه کرج:

حروف اختصاصی در هر آزمایش : 

* F B S : 

قند خون ناشتا

*M C H C :

غلظت متوسط همو گلوبین

*W B C :

شمارش گلبول های سفید

*R B C :

شمارش گلبول های قرمز

*H B :

همو گلوبین

*H C :

هماتو کریت ( درصد گلبول های قرمز در خون )

*H C V :

حجم متوسط گلبول های قرمز

*H C H :

مقدار متوسط همو گلوبین در گلبول های قرمز

*R.D.W :

ضریب تغییرات اندازه گیری گلبول های قرمز

*P LT :

شمارش پلاکتها

*P T E :

در صد پلاکت ها

*M P V :

حجم متوسط پلاکت ها

*M C H :

وزن متوسط هموگلوبین

*M C V :

حجم متوسط هموگلوبین

*M/E :

نسبت سلول های زاینده گلبول سفید به قرمز

*R D W :

پهنای گلبول قرمز در منحنی

*U A :

تجزیه کامل ادرار ( P H ، رنگ ، بو ، توده های متراکم )

*T G s :

تری گلیسیرید ( چربی که باعث رسوب در رگ ها و عروق می شود )

*H C G :

تست حاملگی

*F S B :

آزمایش قند خون

انواع آزمایشات خون

**R BC R BC مخفف کلمه سلول‌ قرمز خون است .

 

 

دقیقترین آزمایشگاه کرج

 

 آزمایش R B C در دقیق ترین آزمایشگاه کرج:

R B C مخفف کلمه سلول‌ قرمز خون است . این سلول های قرمز یا همان گلبول‌ های قرمز ، در واقع اصلیترین قسمت خون و عامل رنگ قرمز آن هستند. خود این رنگ قرمز به دلیل وجود ماده‌ ای به نام هموگلوبین است که کمک میکند گلبول‌ قرمز ، اصلیترین وظیفه خود یعنی حمل و نقل اکسیژن و دی‌اکسیدکربن را انجام دهد.

به طور خلاصه می شود گفت گلبول های قرمز وسیله حمل و نقل اکسیژن از ریه به بقیه سلول های بدن هستند . مقادیر طبیعی : بین 7/4 تا 1/6 میلیون در هر میکرولیتر خون . این عدد برای زنان  مقداری کمتر و در کودکان مقداری بیشتر است .

 

 

نکته مهم :
گلبول قرمز به طور طبیعی بعد از تولید در مغز استخوان 120 روز در خون زندگی می کند و در آخر عمر خود خرد می شود و به عناصر سازنده‌ اش تبدیل می شود .

**مقدار R B C‌ ها در طی بارداری به طور طبیعی کمی کمتر نشان داده می شود چون حجم مایع خون افزایش پیدا کرده است .

**عدد R B C در واقع مقدار دقیق گلبول‌ های قرمز در یک میلی‌ لیتر خون محیطی است .

**بسته به آزمایشگاه و نوع کیت مورد استفاده ، ممکن است مقیاس شمارش این سلول فرق کند .

**خوردن داروهایی مثل : کلرامفنیکل هم باعث کاهش R B C می شود.

 

 

تفسیر W B C چگونه است؟

این سه حرف مخفف ((سلولهای سفیدخون))  و نشان‌ دهنده گلبول های سفید است . اندازه‌ گیری مقدار گلبول های سفید خون یکی از روشهای اصلی تعیین وجود عفونت در بدن است چون این سلول ها که جزو سیستم دفاعی بدن هستند در شرایط بیماری های عفونی و غیرعفونی واکنش های مختلفی از خود نشان می دهند .

شمارش W B C ها دو جزء دارد . یکی مقدار کلی گلبول های سفید در یک میلی‌ لیتر خون و جزء دیگر شمارش جزء به جزء این سلول ها چون گلبول‌ سفید خود متشکل از پنج نوع مختلف است که کم و زیاد شدن هر کدام از این انواع معنی خاص خود را دارد .

کلمه ((diff)) که در جلوی CBC به معنی آزمایش خون نوشته می شود درخواست برای شمارش همین انواع مختلف گلبول‌ سفید است .

 

*مقادیر طبیعی :

در بزرگسالان و بچه‌ های بالاتر از دو سال مقدار گلبول‌ سفید بین 5 تا 10 هزار در هر میلی‌ لیتر خون طبیعی است .

 

*محدوده خطر :

W B C کمتر از 2500 و بیشتر از 30000 هر کدام نشان‌ دهنده بیماری هایی هستند که می توانند گاهی خطرناک باشند .

 

**نکته :

**عمل اصلی گلبو‌ل‌ سفید مبارزه با عفونت و حذف عوامل خارجی و مزاحم است و در مواقع آلرژ‌ی ها هم این سلول ها مسئول بروز واکنش هستند .

**تغییر هر کدام از انواع W B C معنی خاص خود را دارد و ممکن است نشان‌ دهنده عفونت با میکروب ، ویروس و یا حتی استرس باشد.

**فعالیت شدید بدنی و ورزش سنگین هم برای مدتی باعث بالا رفتن تعداد W B C در خون می شود . بارداری و زایمان هم این مقدار را افزایش می دهند .

 

 

دقیقترین آزمایشگاه کرج

 

 

 تست P l t چیست؟

پلاکت ها ، اجزای کوچک دیسک شکلی هستند که در خون وجود دارند و از بقیه سلو‌ل های خونی بسیار کوچک ترند . این ساختارها حاوی آنزیم هایی هستند که باعث انعقاد خون می شوند و وظیفه اصلی آن ها جلوگیری از خون‌ریزی و خارج شدن گلبول‌ قرمز از داخل رگ است .

P l t نشان‌ دهنده تعداد پلاکت ها در هر میلی‌ لیتر مکعب خون است و عدد مربوط به آن معمولا بزرگ ترین عدد برگه آزمایش خون است.

به غیر از کنترل سیستم انعقادی خون ، از میزان پلاکت برای بررسی روند بهبود نارسایی مغز استخوان و بیماری های خونی هم استفاده می شود.

 


مقادیر طبیعی :

پلاکت بین 150 هزار تا 400 هزار در هر میلی‌ متر مکعب خون برای بزرگسالان طبیعی است . در نوزادان این مقدار کمی بیشتر است .

 


*محدوده خطر :

پلاکت زیر50 هزار یا بیشتر از یک میلیون کاملا غیرطبیعی است و نیازمند توجه ویژه است .

 

نکته مهم :

ورزش شدید و قدرتی باعث افزایش میزان پلاکت می‌ شود. در هنگام قاعدگی مقدار پلاکت کمی کاهش پیدا می‌ کند.
قرص‌ های ضد بارداری باعث بالا رفتن مقدار پلاکت می شوند . در حالی که استامینوفن پلاکت را کاهش می دهد.

 

 

سوالات متداول درباره آزمایش دادن:

 

 

**هر چند وقت یکبار باید آزمایش خون بدهیم ؟

انجام آزمایش های  دوره‌ای تقریبا هر 6 ماه یک بار برای هر شخصی با توجه به شرایط جسمانی و سلامتی‌ اش الزامی است اما در کسانی که سابقه بیماری خاصی دارند بسته به نوع بیماری شان باید با نظر پزشک معالج در دوره‌‌ های کوتاه‌ تری آزمایش های  لازم را انجام دهند .

 

 

**  چه زمانی از روز بهتر است آزمایش داده شود  ؟

 در  پاسخ به این سوال باید گفت که بستگی به نوع آزمایش درخواستی پزشکتان  دارد ، برای  : مثال قند خون ناشتا باید صبح و به صورت ناشتا انجام شود . بعضی از تست ها مانند کورتیزول نیز بسته به درخواست پزشک معالج امکان دارد  8 صبح یا  4 بعدازظهر انجام شود .

 

**  شمارش کامل خون چیست ؟

بررسی سلول های خونی از نظر تعداد ، سایز و شکل ظاهری آن ها و اندازه‌ گیری مقدار همو گلوبین و هماتوکریت را شمارش کامل خون یا ( CBC  ) می نامند .

 

**  چگونه می توان با آزمایش متوجه کم‌ خونی شد ؟

با انجام یک آزمایش ساده ی CBC و مطالعه پارامتر‌ های آن از جمله  : تعداد گلبول های قرمز و میزان هموگلوبین و هماتوکریت خون می توان متوجه کم‌ خونی شد .

 

 

**  چگونه می توان با آزمایش متوجه بالا بودن چربی خون شد ؟

اگر میزان تری‌ گلیسیرید بالای ( 400 میلی‌گرم در دسی‌لیتر )  و میزان کلسترول بالای (  240 میلی‌گرم در دسی‌ لیتر  ) باشد ، بالا بودن میزان چربی خون محرز میشود .

 

 

 

 

 

 

.

بهترین آزمایشگاه بانوان کرج


بهترین آزمایشگاه بانوان کرج :  این را  بهتر است به خاطر داشته باشید که کوچک ترین پیشگیری می تواند شما را در برابر بسیاری  از بیماری ها  در امان نگه دارد اگر مرتب خود را  در بهترین آزمایشگاه بانوان کرج چک کنید می توانید از بروز بیماری هایی نظیر سرطان ، دیابت و پوکی استخوان در همان مراحل ابتدایی جلوگیری به عمل آورید .

 

بهترین آزمایشگاه بانوان کرج

 

آزمایش ها می توانند بیماری را قبل از این که حتی نشانه هایش  بروز کند تشخیص دهند . این که به چه نوع آزمایشی بیشتر نیاز دارید به سن ، سابقه خانوادگی ، سابقه سلامت خودتان و دیگر فاکتور های خطر بستگی دارد.


انواع آزمایش در بهترین آزمایشگاه بانوان کرج:


*آزمايش كلسترول در بهترین آزمایشگاه بانوان کرج :

بالا بودن كلسترول خون مي تواند باعث ايجاد پلاك و بسته شدن عروق شود . اين پلاك ها به تدريج طي سال ها بدون هيچ علامتي در رگ ها تجمع پيدا مي كنند و در نهايت باعث سكته قلبي يا مغزي مي شوند . براي اندازه‌ گيري كلسترول خون بايد 12 ساعت ناشتا باشيد و بعد آزمايش خون بدهيد .

 

در اين آزمايش که در بهترین آزمایشگاه بانوان کرج انجام می شود  بايد ميزان **كلسترول تام ،

**L D L يا كلسترول بد

** H D L يا كلسترول خوب و‌

**تري‌ گليسيريد تان را اندازه‌گيري كنيد . ميزان ايده‌ آل كلسترول تام و ‌تري گليسيريد زير 200 mg /d L است .

**ميزان H D L نيز بايد بيشتر از 60

**و  میزان L D L كمتر از 130 باشد . همه خانم هاي 20 تا 40 ساله بايد حداقل هر پنج سال يكبار از اين لحاظ بررسي شوند .

**از 40 تا  49  سالگي نيز هر دو سال يكبار و از 50  سالگي هر سال بايد آزمايش چربي خون بدهيد.

 

 

** اگر مي‌ خواهيد از ديابت پيشگيري كنيد تست قند بدهید :

يك‌سوم افراد مبتلا به ديابت نوع 2  از بيماري خود بي خبر هستند اين درحالي است كه ديابت مي تواند باعث بيماري هاي قلبي ، كليوي ، سكته ، آسيب هاي چشمي و. . . شود .

خبر خوب اين كه مي توان ديابت را با رژيم غذايي ، ورزش ، كاهش وزن و مصرف دارو تحت كنترل درآورد به خصوص اگر به‌ موقع تشخيص داده شود . براي اندازه‌ گيري قند خون بايد هشت ساعت ناشتا باشيد و بعد در آزمايشگاه يا در منزل با دستگاه قند خون آزمايش دهيد .

قند خون طبيعي بايد زير 100 باشد . قند بين 100 تا 125 نشانه مرحله پيش ديابت است.

**قند 126  يا بالاتر نيز نشانه ديابت است . تست آزمايشگاهي A 1 C هم ميانگين قند خون را در 2 تا 3 ماه اخير نشان ميدهد و ميزان طبيعي آن بايد بين 7/3 تا 3/5 باشد .

**همه خانمها بايد از 40 سالگي يكبار تست قند بدهند و اگر نتيجه آن طبيعي بود تا 49 سالگي هر دو سال يكبار آن را تكرار كنند

**بعد از 50 سالگي نيز بايد سالي يكبار آن را انجام دهيد . اگر هم فشار خون‌تان بالاي 5/13 روي 8  است يا در خطر ديابت هستيد بايد از 18  سالگي تست قند را شروع كنيد .

 

 

 

 

 انجام تست فشار خون در بهترین آزمایشگاه بانوان کرج:

اگر فشار خون شما کمتر از 120/80 میلی متر جیوه (m m H g) باشد ، باید از سن بیست سالگی به بعد حداقل سالی 1 یا 2 بار آن را بررسی کنید . در افرادی با شرایطی مانند :  چاقی که باعث افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا می شود ، این عمل به چند بار در سال تغییر می کند . اگر بیماری قلبی یا زمینه‌ ای دارید ، باید این عمل را مداوم انجام دهید .

 

آزمایش های تشخیص ناباروری در زنان:

پزشک معالج شما در صورت وجود مشکل ناباروری برای تشخیص دلیل و انتخاب روش درمانی مناسب نیاز به انجام معاینات و آزمایش هایی دارد . بررسی نتایج آزمایش ها می تواند به پزشک  متخصص تان در انتخاب بهترین روش درمان ناباروری تان کمک کند.

 آزمایش های متداولی که متخصص برای بررسی علل ناباروری توصیه می کند آشنا خواهید شد.


سابقۀ پزشکی و معاینه:

اولین اقدام پزشک متخصص  در سنجش مشکل ناباروری ، بررسی کامل سابقۀ پزشکی و معاینۀ زنان است که شامل مراحل زیر می شود :

** گرفتن سابقۀ  ی عادت های ماهانه


**گرفتن سابقه ی  پزشکی ، بیماری ها و عمل های جراحی


**بررسی روش و زمان برقراری رابطۀ جنسی


**مشکلات مربوط به سبک زندگی مثل سیگار کشیدن، مصرف مواد مخدر یا قهوه


** بررسی دارو های مصرفی


پزشک بعد از دریافت اطلاعات امکان دارد  معاینات زنانه را برای بررسی مشکل دهانۀ رحم و واژن انجام دهد . هم چنین با توجه به نتایج سوابق پزشکی زن و هم چنین معاینات ، آزمایشهای تکمیلی برای مشخص شدن علت مشکل باروری و انتخاب روش درمان برای زن تجویز کند .

همچنین پزشک متخصص  ممکنست برای مرد نیز آزمایش آنالیز اسپرم تجویز کند یا او را نیز برای معاینه به پزشک متخصص ارجاع دهد.

 

 

آزمایش بررسی سطح هورمون ها:


متخصص  معمولاً برای زنانی که مشکل باروری دارند ، آزمایش های خونی را به منظور بررسی سطح هورمون های مؤثر در باروری درخواست می کند .

در این آزمایش های خون ، سطح هورمون های هیپوفیزی ، تخمدانی و تیروئیدی شامل :  ( هورمون‌ های l h، f sh، پروژسترون ، تستسرون ، پرولاکتین و تیروئید اندازه‌گیری می شود . انجام این آزمایش های هورمونی به پزشک متخصص برای بررسی ذخیرۀ تخمدان یعنی تعداد فولیکول ها و همچنین کیفیت تخمک ها و همچین بررسی وجود سایر مشکلاتی کمک خواهد کرد که ممکن است در فرایند تخمک‌ گذاری تأثیرگذار باشد.

برای بررسی سطح هورمون f s h : پزشک متخصص آزمایش خون روز سوم عادت ماهانه را تجویز می کند . در این آزمایش ، سطح هورمون f s h و سایر هورمون‌ ها مانند:  l h، پرولاکتین ، استرادیول e 2 در روز3 عادت ماهانه اندازه‌ گیری می شود.

بالا بودن سطح f s h و l h می تواند بیانگر نارسایی زودرس تخمدان باشد . بالا بودن l h و کم بودن f s h می تواند نشان‌ دهندۀ سندرم تخمدان پلی‌ کیستیک یا مشکل در فاز لوتئال عادت ماهانه باشد .

هم چنین ممکن ست آزمایش تعیین سطح هورمون های دیگری مثل : اینهیبین b و آنتلی‌ مولرین یا a m h را درخواست دهد . این آزمایش ها نیز برای بررسی ذخایر تخمدان و عملکرد تخمدان به پزشک متخصص کمک خواهد کرد .

بررسی سطح پرولاکتین و هورمون های تیروئید نیز اهمیت دارد . این هورمون ها ‌می تواند به طور غیرمستقیم در میزان باروری تأثیر بگذارند . پزشک  متخصص ممکن است همراه با آزمایش هورمونی ، انجام آزمایش هایی برای بررسی بیماری های خود ایمنی یا دیابت را نیز درخواست کند .

 

 

تست پاپ اسمیر:

 

 


از سن 21 سالگی تا سن 65 سالگی ، هر 3 سال یک ‌بار باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهید . در پاپ اسمیر ، دکتر  متخصص شما با استفاده از یک اسپکولوم ، سلول ها را از گردن رحم با یک قلم کوچک می گیرد و این سلول ها را برای تغییراتی که ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم شود ، بررسی می کند . اگر شما 30 سال یا بیشتر دارید ، می توانید هر5  سال یک بار آن را آزمایش کنید .

 

عبارت "نرمال" برای زنان با مردان ممکن است متفاوت باشد:

اگر نتیجه آزمایش خون خود را با فردی از جنس مخالف مقایسه کنید، تفاوت ها را خواهید دید. به عنوان مثال میزان طبیعی گلبول قرمز در نمونه شمارش کامل خون برای مردان بین 5 تا 6 میلیون در میکرولیتر و برای زنان بین 4 تا 5 میلیون است.

 

 

آیا اعتبار آزمایش ها از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر متفاوت است؟

تکنیسن های آزمایشگاه نتایج آزمایش خون تان  را با مقادیر نرمال آزمایشگاه خود می سنجند . محدوده نرمال هر آیتم در هر آزمایشگاه با توجه به نتایج گرفته شده از مراجعه کنندگان به آن آزمایشگاه تعیین می شود.

طبق گفته سازمان غذا و دارو ، این محدوده نرمال امکان دارد  با محدوده نرمال آزمایشگاه دیگر متفاوت باشد . پس اگر گزارش آزمایش خون قبلی تان با بعدی متفاوت بود تعجب نکنید ، امکان دارد این تفاوت به آزمایشگاه مربوط باشد .

 

 

ممکن است نتیجه آزمایش اشتباه ها مثبت باشد:

اولین آزمایش غربالگری برای یک بیماری اغلب باید با آزمایش دومی تایید شود . باید از آزمایش های مشخص تری برای یافتن نتایج دقیق و معنی دار استفاده کرد . نمونه ای از این آزمایش ها تست سریع HIV است که اغلب دقت کافی را داراست اما به ندرت امکان دارد به اشتباه مثبت اعلام شود .

باید تست های خاصی انجام دهید که میزان پادتن ها را اندازه گیری نماید، زیرا ممکن است فردی دچار بیماری های سیستم ایمنی مثل آرتریت روماتوئید یا میلوم مالتیپل باشد و بدن او تولید آنتی بادی هایی کند که با نتایج تست تداخل ایجاد نماید .

آزمایشگاه خوب در کرج


آزمایشگاه خوب در کرج : بسیاری از زنان  به دنبال شیوه مطمئنی برای اطمینان از حامله بودنشان هستند . آن ها دوست دارند خیلی زودتر از جواب  آزمایشگاه خوب در کرج  از بارداری خود مطلع شوند و بدانند که به زودی مادر می شوند یا خیر .

از طرفی  در بین شیوه های گوناگون که برای این کار وجود دارد، سردرگم هستند و نمی‌ دانند روش درست کدام است.حتما شما منتظر شده اید تا به پزشک مراجعه کرده و از جواب آن مطلع شوید که آیا باردار هستید یا نه ؟  بهتر است به جای این همه انتظار و صرف وقت و زمان برای رفتن به پزشک پیش از آن خودتان یاد بگیرید چگونه آزمایشات بارداریتان را تفسیر کنید. 

آزمایشگاه خوب در کرج

آزمایش خون برای تست بارداری در آزمایشگاه خوب در کرج چگونه است؟

 باید اشاره کرد که دو نوع تست بارداری وجود دارد اول : تست بارداری با استفاده از نمونه ادرار و  دومین روش نمونه خون است

در  هر دو آ زمایش وجود هورمون گونادوتروپین جفتی انسانی را تشخیص می دهد . این هورمون مدت کوتاهی پس از چسبیدن نطفه به پوشش داخلی رحم ، توسط جفت تولید می شود و در روزهای اول بارداری به سرعت در بدن تولید می شود . این تغییر سریع در هورمون ، علائم بارداری را تحریک می کند.

 

 

آزمایش ادرار برای تست بارداری چیست؟

**بی بی چک و تست بارداری

آزمایش ادرار به دو روش انجام می شود و می توان آن را در خانه یا آزمایشگاه خوب در کرج  انجام داد . یکی از راه ها جمع آوری ادرار در یک ظرف و قراردادن بی بی چک (عکس بیبی چک مثبت ) داخل آنست یا قرار دادن ادرار در یک ظرف خاص با قطره چکان می باشد .

**روش دیگر قرار دادن کیت آزمایش در جریان ادرار و جمع آوری آنست .

**برای مشاهده نتیجه آزمایش باید منتظر بمانید . تغییر رنگ ، خط و یا نماد ((مثلا مثبت یا منفی بودن)) نتیجه آزمایش را تعیین می کند .

**کیت آزمایش بارداری دیجیتال به این شکل عمل می کند که نتایج را بصورت باردار یا غیر باردار نمایش می دهد باید اشاره کرد که چند روز بعد از نزديكي بي بي چك نشون مي دهد .

 

 

آزمایشگاه خوب در کرج

 

زمان مناسب استفاده از تست ها چه موقع است؟

درصورت استفاده از تست های حساس ، مولکول کامل H C G در پلاسمای زنان باردار8 تا 9 روز بعد از تخمک‌ گذاری قابل تشخیص است ، بنابراین احتمالا این هورمون در زمان لانه‌گزینی ، وارد جریان خون مادر می شود و میزان آن در خون ، بسرعت افزایش یافته و تقریبا هر 2 روز مقدار آن دو برابر می شود و بیشترین مقدار آن در هفته‌ های 8 تا 10 حاملگی حاصل می شود .

تفاوت چشم گیری در میزان محاسبه شده H C G سرم بین روش های مختلف سنجش که تعداد آن ها به بیش از 100 عدد می رسد ، به چشم می خورد.

حداکثر میزان H C G خون بین روز های 60 تا 80 بعد از آخرین قاعدگی دیده می شود و تقریبا 100 هزار میلی یونیت در میلی‌ لیتر است . تقریبا در هفته‌ های 10 تا 12 حاملگی میزان این هورمون کاهش پیدا می کند و حدود هفته 16 به کمترین حد خود می رسد و در بقیه دوران حاملگی در همین حد پایین حفظ می شود.

 

 

 چه زمانی می توانم آزمایش ادرار انجام دهم؟

بیشتر پزشکان توصیه می کنند تا روز اول قاعدگی صبر کنید و هنگامی که متوجه شدید قاعدگی تا ن قطع شده آزمایش ادرار انجام دهید . معمولا در این حالت دو هفته از لقاح گذشته است . البته برخی آزمایشات حساستر عمل می کنند و می توانید زودتر آزمایش را انجام دهید .

 

 

 تا چه حد آزمایش ادرار دقیق است؟

آزمایش ادرار یا بی بی چک به همراه آزمایش بارداری خانگی هنگامی که به درستی انجام شود حدود 97 درصد دقت دارد . البته باید اشاره کرد که  آزما یش بارداری خانگی به دلیل ارزان بودن ، خصوصی بودن ، راحت بودن و نتیجه سریع طرفدار زیادی دارد.
اما اگر آزمایش به درستی انجام نشود یا خیلی زود گرفته شود ، نتیجه نادرست می دهد . اگر نتیجه آزمایش منفی شد اما باز هم نشانه های  بارداری را مشاهده کردید ، یک هفته صبر کنید و آزمایش دیگری بگیرید یا با پزشک تماس بگیرید و آزمایش خون انجام دهید.

 

 

 

آزمایش خون بارداری چگونه است؟

دو نوع آزمایش خون وجود دارد . آزمایش خون کمی که مقدار دقیق h C G داخل خون را تعیین میکند یا آزمایش خون کیفی h C G که باردار بودن یا نبودن شما را به صورت مثبت یا منفی مشخص می کند.

 

 

در زیر لیستی از سطوح h C G خون در طول بارداری ذکر شده است :

(L M P) بمعنی آخرین دوره قاعدگی است ، اعداد بتا زیر ، از آخرین پریودی در مقابل مقدار عدد بتا براساس واحد m I U/m I یا I U/I

**سه هفته : 0-5


**4 هفته : 5-426


**5 هفته : 18-7340


**6هفته : 1080-56500


** 7 تا 8 هفته : 7650-229000


**9 تا 12 هفته : 25700 – 288000


**13 تا 16 هفته : 3300-253000


**17 تا 24 هفته : 4060-165400


**25 هفته تا انتها : 3640-117000

 

 

معایب انجام آزمایش خون بارداری در آزمایشگاه خوب در کرج :

**از آزمایش ادرار گران تر است .


**تعیین نتیجه آزمایش زمان بر است .


**باید در مطب پزشک انجام شود.

 


مزایای انجام آزمایش خون بارداری در آزمایشگاه خوب در کرج :

میتوان بارداری را زودتر از آزمایش ادرار تشخیص داد . در واقع 12 -7 روز بعد از لقاح، بارداری تشخیص داده می شود . میتوان غلظت هورمون h C G را در خون اندازه گیری کرد این اطلاعات به پزشک  متخصص کمک می کند به تشخیص بیماری ها در طول بارداری بپردازد .

 

 


نتایج نادرست آزمایش بارداری:

اگر آزمایش بسیار زود انجام شود ممکن است گونادوتروپین کوریونیک انسان (h C G) را حتی در هنگام بارداری به درستی تشخیص ندهد . برای تست مثبت ، حداقل 7 روز پس از لقاح آزمایش انجام دهید . در اغلب موارد ، زمانی که یک زن دوره خود را از دست داده است ، اگر حامله باشد ، آزمایش مثبت خواهد بود.

 

 

سطح گنادوتروپین کوریونی انسان (h C G) بیشتر از حد نرمال نشان دهنده موارد زیر می باشد :

**تومور جفت با مرگ جنین


**حاملگی چند قلو ، مانند :  دوقلو یا سه قلو


** سرطان تخمدان و سایر انواع سرطان در برخی موارد : سرطان دهانه رحم


** حاملگی طبیعی


**خون یا پروتئین در ادرار ، که میتواند در نتیجه تداخل ایجاد کند.


استفاده از دارو ها برای جلوگیری از تشنج ، دارو برای درمان سندرم پارکینسون یا داروهای فنوتیازین مانند :  کلرپرمازین توسط مادر


**سطوح گونادوتروپین کوریونیک انسان (h C G) کمتر از حد نرمال نشان دهنده موارد زیر می باشد :

*حاملگی خارج از رحم
*سقط جنین 

 


تفسیر نتایج آزمایش بارداری چیست؟


مهم اینست که بدانید نتیجه مثبت یا منفی چیست . اگر نتیجه مثبت باشد ، باردار هستید . در موارد بسیار نادر ، ممکن است نتیجه مثبت کاذب باشد.این بدان معنی است که باردار نیستید اما  آزمون می گوید باردارید اگر در ادرار خون یا پروتئین باشد ، ممکنست نتیجه مثبت کاذب دیده شود .

 

بعضی داروهای خاص مانند : 

آرام بخش ، ضد انسداد یا خواب آور نیز ممکنست نتایج مثبتی ایجاد کنند . اگر نتیجه منفی دریافت کنید احتمالا باردار نخواهید بود . با این حال ، ممکن است هنوز حامله باشید اگر :

**تاریخ انقضای تست گذشته باشد .


**تست  را به روش اشتباه انجام داده باشید .


** خیلی زود آزمایش کرده باشید.


**ادرار شما بیش از حد رقیق باشد ، زیرا مقدار زیادی مایع قبل از آزمایش نوشیده اید ..


**دارو های خاصی مثل :  دیورتیکها یا آنتی هیستامین مصرف کرده باشید ..


** اگر نتیجه تست حاملگی منفیست  ظرف یک هفته آینده مجددا آزمایش انجام دهید . برخی از آزمایش های حاملگی خانگی آزمایش دوباره را بدون توجه به نتیجه توصیه می کنند.

 

تست حاملگی چقدر دقیق است ؟

انتظار حداقل 1 هفته پس از یک دوره غیبت بیشترین نتیجه را به فرد میدهد .نتایج امکان دارد دقیق تر باشد اگر این تست را در اول صبح انجام دهید ، زمانیکه ادرار بیمارغلظت بیشتر ی دارد . 

آزمون های مربوط به حاملگی خانگی در حدود 99 در صد  دقیق است . آزمایش خون حتی از این هم دقیق تر است .

 

 

یک تست حاملگی خانگی چقدر دقیق است؟
این میزان بستگی دارد که چقدر دقیق از دستور ها پیروی می کنید .

در شرایط زیر نمی شود به نتیجه ی تست ها اتکا کرد : 


**از دستورات بطور صحیح پیروی نشده باشد .


**تست را خیلی زود انجام شده باشد .


**برخی از دارو ها هم بر روی نتایج آزمایش اثر گذار اند .


وقتی که خانمی  باردار می شود ، بدن فرد شروع به ساخت هورمونی می کند به نام هورمون گنادوتروپین جفتی ( HCG ) . در این تست ، هورمون مذکور در ادرار شناسایی خواهد شد 
بهتر است اطمینان پیدا کنید  که پیش از انجام این تست تمام دستورات را به طور دقیق انجام داده اید .

فرد  می تواند این تست را از اولین روز آخرین قاعدگی خود انجام دهد . اگر عادت ماهیانه ی شما نامنظم باشد ، امکان دارد  مطمئن نباشید که این زمان چه وقت است . قبل از انجام این تست خیلی مایع ننوشید ، چون ادرار تان رقیق می شود و امکان دارد  سطح این هورمون دقیق محاسبه شود .

بهترین آزمایشگاه محمد شهر کرج


بهترین آزمایشگاه محمد شهر کرج : امروزه یکی از روش های تشخیص بیماری ها ،  انجام آزمایش های ابتدایی خون یا پانل خونی است . آزمایش خون می تواند علامت های بیماری ها ، مواد زائد درون خون و … را تشخیص می دهد .

 

بهترین آزمایشگاه محمد شهر کرج

 

با یک ویزیت پزشکی و یک آزمایش خون ساده که پزشک معالج  بعد از معاینه بالینی تجویز می کند ، می توانید از وضعیت سلامتی خودتان با خبر شوید البته بعد از گرفتن جواب آزمایشات احتمالا چیزی از آن متوجه نمی شوید و حتما باید از یک پزشک متخصص  کمک بگیرید ،  البته اگر اطلاعات خود را در این زمینه بیشتر کنید ، قطعا  می توانید برگه آزمایش خود را براحتی بخوانید و تفسیر کنید . 

 

علت تست آزمایش و تفسیر آن:

بهترین آزمایشگاه محمد شهر کرج : در بیشتر مواقع تفسیر نتایج آزمایشات  خود و یا اطرافیانمان  برای ما مهم است ، وجود علامت های اختصاری در مورد نقش بعضی از مواد شیمیایی که در بدن موجودند ، باعث سردرگمی بیشتر ما می شوند .

البته امروزه جداول نتیجه آزمایشات خون همراه با رفرنس و مرجع هستند که کار ما را برای بررسی راحت تر کرده است ، اما اغلب بیماران روی نتیجه آزمایشات خود را بسیار حساس هستند و می خواهند هرچه سریع تر در مورد آن با پزشک معالج خود صحبت کنند.


تست آزمایش خون در اغلب موارد برای بررسی بیماری و یا یک مشکل خاص در بدن افراد است . در بعضی موارد تغییراتی در خون به وجود می آید که تنها با آزمایش خون مشخص می‎ شوند و ممکن است در صورت متوجه نشدن آن در دراز مدت باعث به وجود آمدن اختلال و بیماری در شخص شوند .

 


امروزه نتایج آزمایشات خون به صورت تفکیک شده به صورت :

بیوشیمی ، همائولوژی ، ارزیابی هورمون‌ها و لیمونولوژی ارائه می‌ شوند. مواردی مانند :  چربی خون ، قند خون ، اوره و به صورت کلی نتایج تغذیه بر روی خون ، در قسمت بیوشیمی قابل مشاهده هستند .

 

 

آزمایش گروه های خونی:

 

بهترین آزمایشگاه محمد شهر کرج

 


در پلاسمای خون انسان عناصری وجود دارند که به آن ها ”  آ گلوتاسیون ” می گویند و این خاصیت را دارند که اگر سلول خونی خارجی وارد خون شود آن ها را به هم چسبانده و منعقد و بالاخره متلاشی می کند .خون اشخاص به چهار گروه تقسیم می شوند.

 

گروه خونی A : 

پلاسمای این گروه دارای آگلوتین مخصوص برای بهم چسباندن گو یچه های گروه B است .

گروه خونی B :

پلاسمای این گروه دارای آ گلوتین مخصوص برای بهم چسباندن گویچه های گروه A است .

گروه خونی AB :

پلاسمای این گروه دارای آگلوتین مخصوص برای بهم چسباندن گو یچه های گروه AB است.

گروه خونی O :

پلاسمای این گروه دارای آگلوتین مخصوص برای به هم چسباندن گویچه های گروه O است.وقتی به بیماری خون تزریق می شود باید آن خون هم گروه بیمار باشد و یا از نوعی باشد که عمل آگلو تاسیون بین خون بیمار و خون دهند موجود باشد در این حالت خون داده شده با خون بیمار موافق است.

 

چه زمانی برای انجام آزمایشات خون مناسب تر است؟

زمان انجام آزمایش خون در بهترین آزمایشگاه محمد شهر کرج ، در هر آزمایشی متفاوت است . برای مثال : زمان انجام آزمایش کورتیزول هشت صبح و یا 4 بعد از ظهر و یا تست قند خون به صورت ناشتا ، باید در موقع صبح و بصورت کاملا ناشتا حداقل 8 ساعت انجام گیرد .

 

زمان انجام آزمایش خون:

همانطور که در توصیه‌ های بهداشتی همه سازمان‌ های ملی و جهانی اعلام می‌ شود، همه افراد مخصوصاً افراد بالای ۴۵ سال بهتر است هر ۶ ماه یک بار آزمایش خون بدهند و از سلامت خود اطمینان یابند.

بهترین زمان آزمایش در طول شبانه روز، بستگی به نوع آزمایش شما دارد. برای مثال آزمایش قند خون ناشتا باید حداقل بعد از ۴ ساعت ناشتایی در ساعات اولیه صبح انجام شود.

انجام آزمایش‌ های هورمونی مربوط به آندروژن‌ ها بهتر است در روزهای ابتدایی هفته اول سیکل جنسی خانم‌ ها انجام شود. همین طور توصیه می‌ شود خانم‌ ها حداقل ۴۸ ساعت قبل از آزمایش، قرص‌ های دارای هورمون‌ های جنسی مخصوصاً قرص‌ های ضد بارداری مصرف نکنند.

 

 

چگونگی تشخیص کم‌ خونی در بهترین آزمایشگاه محمد شهر کرج:

با در نظر گرفتن مقادیر گلبول های قرمز ، هماتوکریت و میزان هموگلوبین خون می توان به کم‎ خونی پی برد . هم چنین آزمایش c b c به تشخیص این عامل کمک می کند .

 

 

آزمایش چربی خون برای چه کسانی مناسب است؟

یکی از مهم ترین عوامل گرفتگی رگ های قلب ، وجود چربی خون بالا است . به افراد بالای 20 سال توصیه می شود هر سال 1 بار این آزمایش را انجام دهند تا خون از نظر کلسترول تام ، کلسترول خوب ، کلسترول بد و تری گلیسیرید مورد آزمایش قرار گیرد .

در صورتی که چربی خون متعادل باشد تا سن چهل سالگی هر پنج سال یک بار ، بعد از 40 سالگی هر 2 سال یک بار و بعد از 50 سالگی سالی یک بار توصیه می شود .

 

 


تشخیص بالا بودن چربی خون با انجام آزمایش خون:

عامل اصلی چربی خون :  میزان تری گلیسرید خون است . به طور مثال :  تری گلیسرید بالای چهار صد میلی‌ گرم در دسی لیتر و هم چنین کلسترول بالای دویست و چهل میلی ‎گرم در دسی لیتر باشد ، چربی خون بالا محسوب می شود .


آزمایش تیروئید:

برای تشخیص پر کاری و یا کم کاری غده تیروئید ، آزمایش تیروئید و بررسی میزان هورمون های زیر توصیه می شود :


**T 3 (میزان نرمال در افراد  بالغ  0.52 تا 1.85 نانو گرم در میلی ‎لیتر )


**T 4 ( میزان نرمال در افراد بالغ 4 تا 13  میکرو گرم در دسی ‎لیتر)


**T SH ( میزان نرمال در افراد بالغ  0.32 تا  5.2 میکرو یونیت در میلی‌ لیتر )

 

تشخیص اختلالات کبدی با استفاده از آزمایش خون:

برای بررسی اختلالات کبدی و همی‎طور هپاتیت ، آزمایشات ساده کبدی مانند زیر است : 


**S G PT :  ( میزان نرمال در خانم ها پایین تر از 31 واحد در لیتر ، در آ قا یان پایینتر از 41 واحد در لیتر )


**S G O T :  ( میزان نرمال در خانم ها پایین‌ تر از 31 واحد در لیتر ، در مر دان پایینتر از 37 واحد در لیتر )


از عوامل میزان افزایش آزمایشات بالا می توان به عفونت های ویروسی ( هپاتیت ) و یا مصرف بعضی از دارو ها که به کبد آسیب می رسانند اشاره کرد .

 


تشخیص مقدار قند خون با استفاده از آزمایش خون:

تست قند خون به وسیله آزمایش خون در بهترین آزمایشگاه محمد شهر کرج در بصورت ناشتا انجام  می شود . قند خون ناشتا و نرمال مقداری بین 70  تا  99 میلی ‎گرم در دسی  ‎لیتر است . فردی که دچار دیابت خون می شود ، قندی بالاتر از 126 به صورت ناشتا را داراست.

افرادی دیگر در موقعیت پیش دیابت قرار دارند ، این افراد قند خونی بالغ بر 100 تا 126 را در آ زمایش خود مشاهده می کنند . برای بررسی میزا ن قند خون ، آزمایش H b A 1 C توصیه می شود که در طی دوره‌ ای مشخص ، قند خون کنترل می شود و اگر میزان آن از 90 % بالا تر شود نشان گر قند خون بالاست .

 


آزما یشات هورمونی:

پزشک معالج بسته به نوع تشخیص ، برای اندازه‎ گیری هورمون از آزمایشات هورمونی استفاده می کند . هورمون های بدن انسان دارای طیف وسیعی هستند.

 

مهم ‎ترین آن ها عبارتند از :


**هورمون های تیروئید


** هورمون بارداری (B H C G)


** هورمون های جنسی ( در خانم ها L H ,F SH و در آقایان P SA )

 


چه عواملی در نتایج آزمایش خون دخیل هستند:

عوامل زیادی در نتیجه آزمایش خون دخیل هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :
* ورزش کردن
* مصرف دارو ها
* اضطراب و استرس
* بارداری
* زمان خون‎ گیری (صبح یا شب)
* ناشتا نبودن
* تروما

*  افسردگی

 


نکاتی در مورد رژیم غذایی قبل از انجام آزمایش خون:


** قبل از تست آهن نباید از گوشت قرمز و غذا های حاوی آهن مصرف کرد .


**مصرف الکل قبل از آزمایش های کبدی باعث به وجود آمدن اختلال در نتیجه‎ گیری می شود .


**دو تا سه روز پیش از انجام آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN) باید از مصرف گوشت خودداری نمود.


** یک هفته قبل از انجام آزمایش کلسترول خون باید رژیم غذایی روزانه خود را داشته باشید و منع مصرف چربی نداشته باشید .

 

 

 

میزان خطا در آزمایش های  خون چه مقدار است؟

امروزه با داشتن ابزار آلات دقیق و انجام آزمایش ها  به صورت اتوماسیون دستگاهی و کنترل کیفی و کا لیبراسیون دستگاه های آزمایشگاه ها ، میزان اشتباه و خطا به حداقل رسیده است .

**نتایج غیر طبیعی بودن آزمایشات همیشه دلیل بر بیماری نیست.


**5 درصد از افراد سالم ، ممکن است یک آزمایش غیر طبیعی داشته باشند پس خارج از محدوده بودن جواب یک آزمایش ، همیشه دلیل یک بیماری نیست .

 

 

 

آیا زمان نمونه گیری هم در صحت جواب آزمایش تاثیرگذار است ؟

بعضی از مواد در بدن دارای تغییرات شبانه روزی اند و سطح آن ها در خون در ساعت های مختلف بالا و پایین می شود . بنابراین ، برای آزمایش این مواد باید در ساعت های خاصی نمونه گیری کرد به طور مثال :  برای کورتیزول در ساعت 8 صبح و 4 بعدازظهر نمونه گیری می شود .

برخی از مواد در بدن نیز بسته به زمان خواب و بیداری تغییر می کنند و لازم است در زمان مشخصی پس از بیدار شدن نمونه گیری انجام شود به طور مثال برای آزمایش تستوسترون باید در نزدیک ترین زمان به بیدارشدن فرد ( در ساعت 7 صبح نمونه گیری کر انجام شود، ولی برای آزمایش پرولاکتین باید حدود 3 ساعت پس از بیدار شدن نمونه گیری انجام شود .)

 

آیا بارداری و قاعدگی هم از عوامل تاثیرگذار است ؟

در بارداری ، سطح برخی مواد در بدن تغییر می کند به طور مثال  تعداد گلبول های سفید خون افزایش و تعداد گلبول های قرمز کاهش پیدا می کنند اگر زنی باردار است باید این مساله را به آزمایشگاه اطلاع بدهد تا آزمایشگاه در برگه جوابش ، محدوده های طبیعی مربوط به دوران بارداری را گزارش کند.

 

 

 


سطح برخی مواد مانند هورمون های ( LH و FSH )  نیز از آغاز تا پایان دوره ماهانه به طور منظم بالا و پایین می رود . بنابراین زنان باید روز شروع آخرین خونریزی ماهانه را به آزمایشگاه اطلاع بدهند تا در برگه جواب آن ها ثبت شود و پزشک  بتواند نتیجه آن آزمایش ها را با توجه به ((محدوده های طبیعی)) بررسی کند .

اطلاعاتی مانند : دارو های مصرفی / سن/ بارداری/ تاریخ شروع دوره ماهانه و سابقه بیماری ها باید به آزمایشگاه اطلاع داده شوند .

 

 

شاید این سوال برای خیلی از شما پیش آمده باشد که به کدام آزمایشگاه برای انجام آزمایش مراجعه کنیم؟

 • نوع آزمایش: بعضی از آزمایشگاه ها فقط آزمایش های خاصی را انجام می دهند مثلا آزمایش های ویروس شناسی یا ژنتیک و از پذیرش سایر آزمایش ها معذور هستند.

 • ظرفیت کار: اگر چه هنوز آزمایشگاه های ایران سطح بندی و تعریف ظرفیت کاری نشده اند و آزمایشگاه ها هم سعی می کنند که تمامی مراجعین را پذیرش و سرویس بدهند ولی در هر صورت ازدحام مراجعین حداقل در قسمت های غیر فنی مشکلاتی را برای مراجعین می تواند ایجاد نماید که این مسئله در بخش های دولتی با توجه به عدم ظرفیت سازی مناسب برای مردم ملموس تر است ضمن این که در قسمت های فنی نیز امکان دارد ضرایب خطا در کار را افزایش دهد.

 

 • کیفیت انجام آزمایش: ارائه نظر و بررسی کیفیت انجام آزمایش در آزمایشگاه ها خصوصا برای افراد فاقد تخصص آزمایشگاهی کار سخت و تقریبا ناممکنی است. محصول آزمایشگاه گزارشی است که شامل اعداد و متونی که وضعیت داخلی بدن انسان را توضیح می دهند. به عبارتی وضعیت یک موجود بیولوژی زنده که در هر لحظه بنا به عوامل داخلی و خارجی مدام در حال تغییر است به صورت اعداد ریاضی گزارش می شود و مقایسه این اعداد با یکدیگر همیشه صحیح نمی باشد.

 

 

 

بهترین آزمایشگاه در کرج


بهترین آزمایشگاه در کرج : آزمایشگاه به محیطی گفته می شود که در آن آزمایش انجام می شود . آزمایشگاه ها انواع مختلفی دارند . امروزه در همه ی صنایع و رشته های گوناگون آزمایشگاه جایگاه مناسب و حائز اهمیتی محسوب می شود البته ناگفته نماند ازمایشگاه بخش پر هزینه در هر مجموعه ای به حساب می آید.

ازمایشگاه عموما در بخش پزشکی به جای آزمایش بر روی 12 سی سی خون تنها با یک قطره خون یا یک تار مو می شود ویژگی های یک فرد  کامل را مشخص کرد و تمام ژنوم آن فرد را معین کرد.

 

 

آزمایش های ژنتیک چیست؟

آزمایش ها یا تست های ژنتیک نوعی آزمایش پزشکی اند که تغییرات کروموزوم ها ، ژن ها یا پروتئین ها را شناسایی می کند . نتایج یک تست ژنتیک می تواند یک بیماری ژنتیکی مشکوک را تایید یا رد کند و یا به تعیین شانس یک شخص برای انتقال یا ایجاد یک ناهنجاری ژنتیکی کند . 

 

برخی از روش های قابل استفاده برای تست‌های ژنتیک در بهترین آزمایشگاه در کرج عبارتند از :

**تست های ژنتیک مولکولی یا  همان تست های ژنی که ژنها را بصورت منفرد یا طول کوتاهی از DNA برای شناسایی اختلافات یا جهش هایی که منجر به یک ناهنجاری ژنتیکی می شود مطالعه می کند.

**تست های ژنتیکی کروموزومی کل کروموزوم یا طول های بلندی از DNA را برای وجود تغییرات ژنتیکی بزرگ نظیر یک نسخه اضافی از یک کروموزوم ، که سبب بیماری ژنتیکی شود آنالیز می کنند .

**تست های ژنتیکی بیو شیمیایی مقدار یا سطح فعالیت پروتئین ها را مطالعه میکند ، اختلال در هر کدام نشان دهنده‌ ی تغییراتی در DNA است که منجر به یک ناهنجاری ژنتیکی می شود .

**تست های ژنتیک داوطلبانه است . از آنجا که انجام تست هم مزایا و هم محدودیت و ریسک هایی دارد ، تصمیم در مورد تست دادن یک تصمیم کاملا شخصی و بسیار پیچیده است .

 

بهترین آزمایشگاه در کرج

 

 

تست های ژنتیک که در بهترین آزمایشگاه در کرج انجام می شود چند نوع هستند؟

بهترین آزمایشگاه در کرج : تست های ژنتیکی اطلاعاتی در مورد ژن ها و کروموزوم های افراد  فراهم می کند .

 

انواع موجود تست ها عبارت است از :

 

**غربال گری نوزاد تازه متولد شده در بهترین آزمایشگاه در کرج:

غربالگری نوزاد تازه متولد شده پس از تولد جهت شناسایی ناهنجاری های ژنتیکی که در مراحل اولیه زندگی قابل درمان ست استفاده می شود. در حال حاضر تمام ایالت ها نوزادان را برای فنیل کتون اوری که یک ناهنجاری ژنتیکی است که در صورت درمان نشدن سبب ناتوانی ذهنی می شود و کم کاری تیروئید مادرزادی *ناهنجاری غده تیروئید* تست می کنند .

 

 

**تست های تشخیصی چیست؟

تست های تشخیصی که در بهترین آزمایشگاه در کرج انجام می شود برای شناسایی یا رد یک بیماری ژنتیک یا بیماری کروموزومی خاص در بیمار مورد  استفاده قرار می گیرد . در اکثر موارد وقتی یک بیماری خاص بر مبنای نشانه‌ های فیزیکی مشکوک است ، این تست برای تایید تشخیص استفاده می شوند.

تست های تشخیصی قبل از تولد یا در هر زمانی از دوره زندگی فرد قابل اجرا هستند ، اما برای همه ژنها یا تمام بیماریهای ژنتیکی وجود ندارد. نتایج تست تشخیصی می توانند بر انتخاب بیمار در مورد مراقبت های سلامت و مدیریت ناهنجاری هایش اثر بگذارند .

 

 

**تست شناسایی ناقل ها به چه صورت است؟

تست حامل ها برای شناسایی افرادی است که یک نسخه جهش یافته از ژنی را حمل می کند که اگر در دو نسخه وجود داشته باشد سبب یک ناهنجاری ژنتیکی می شود.

این نوع تست به افرادی که سابقه خانوادگی یک ناهنجاری ژنتیکی دارند و برای افرادی در گروه‌ های قومیتی خاص با ریسک بالای یک بیماری ژنتیکی اختصاصی توصیه می شود . اگر هر دو والد تست می دهد ، نتایج تست می تواند اطلاعاتی در مورد ریسک یک زوج برای داشتن کودکی با یک بیماری ژنتیکی نیز ارائه دهد .

 

بهترین آزمایشگاه در کرج

 

** انجام تست والدین:

تست والدین برای تشخیص تغییراتی قبل از تولد در ژن های جنین یا کروموزوم هایش استفاده می شود . اگر ریسک بالای این موضوع وجود داشته باشد که نوزاد دچار یک ناهنجاری ژنتیکی یا کروموزومی خواهد شد ، این نوع تست طی بارداری توصیه می شود .

در برخی موارد ، تست والدین می تواند برای تصمیمگیری در مورد بارداری عدم قطعیت یک زوج را کاهش دهد یا به آن ها کمک کند . اما این تست تمام ناهنجاری های ارثی ممکن و نقایص تولد را شناسایی نمی کند.

 

تست‌های پیش از لانه گزینی چگونه صورت می گیرد ؟

تست های سلامت جنین پیش از لانه گزینی ، که هم چنین تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی (P G D) نامیده می شوند ، یک تکنیک اختصاصی است که می تواند ریسک داشتن کودکی مبتلا به ناهنجاری ژنتیکی یا کروموزومی خاص را  تا حدود چشم گیری کاهش دهد.

 

 

این تست برای تشخیص تغییرات ژنتیکی در جنین هایی که با تکنیک های کمکی تولید مثلی مانند لقاح مصنوعی تولید می‌شوند استفاده می شود.

 

لقاح مصنوعی شامل  :

برداشتن سلول های تخمک از تخمدان زن و لقاح دادن آن ها با سلول های اسپرم خارج از بدن ست. برای انجام تست پیش از لانه گزینی ، تعداد کمی از سلول های جنین برداشته شده و برای تغییرات ژنتیکی خاص تست می شوند . فقط جنین هایی که این تغییرات را نداشته باشند برای شروع بارداری در رحم کاشته می شوند .

 

 

تست های ژنتیک چطور انجام می شوند؟

بهترین آزمایشگاه در کرج

زمانی شخصی تصمیم می گیرد که تست ژنتیک انجام دهد ، یک متخصص ژنتیک پزشکی ، پزشک مراقبت های اولیه ، متخصص یا پرستار می توانند دستور این تست ها را برای او بنویسد.

تست های ژنتیک اغلب به عنوان بخشی از یک مشاوره ژنتیک انجام می شوند تست های ژنتیک بر  روی  :* نمونه خون * مو * پوست * مایع آمنیوتیک _مایعی که جنین را طی حاملگی احاطه می کند* یا بافت های دیگر انجام می شوند.

برای مثال یک روش به نام بوکال اسمیر از یک برس کوچک یا سواب پنبه ای برای جمع آوری نمونه سلول ها از درون سطوح گونه استفاده می کند. این نمونه به بهترین آزمایشگاه در کرج  ارسال می شود و تکنسین ها تغیرات اختصاصی در کروموزوم ، DNA  یا پروتئین ها بسته به ناهنجاری مشکوک را جستجو می کنند.

بهترین آزمایشگاه در کرج  نتایج را به صورت مکتوب برای پزشک متخصص  یا مشاور ژنتیکی که دستور آن را نوشته گزارش می کنند ، یا مستقیما در صورت درخواست به بیمار داده می دهد.

تست های غربالگری نوزادان روی مقداری کمی از نمونه خون که از پاشنه پای نوزاد گرفته می شود انجام می گیرد. برخلاف سایر انواع تست های ژنتیک ، معمولا والدین در صورتی نتایج را دریافت خواهند کرد که تست مثبت باشد.

اگر نتایج تست مثبت باشد ، برای تعیین این که آیا نوزاد ناهنجاری ژنتیکی دارد یا خیر تست های بیشتری مورد نیاز است. قبل از اینکه فردی تست ژنتیکی بدهد ،  بسیار مهم است که او روش تست ، منافع و محدودیت های تست و عواقب احتمالی نتایج آن تست را بداند. فرایند آموزش یک فرد در مورد تست و اجازه گرفتن از او را رضایت آگاهانه می گویند .

 

 

در چه مواردی مشاوره ژنتیک مورد نیاز است؟


**در زمان  تصمیم برای ازدواج


**در زمان تصمیم برای بارداری


**خانم های باردار یا زوج هایی که در حال برنامه ریزی برای بارداری هستند و سابقه خانوادگی یک بیماری ژنتیکی دارند .


**نتایج آزمایش غیر طبیعی در زمان غربالگری بارداری


**حاملگی در سنین بالا ی والدین


**ابهام  در جنسیت نوزاد


** سابقه  داشتن کودکانی  دارای سابقه ناهنجاری خانوادگی ، بیماری های عصبی ، خصوصیات فیزیکی غیر طبیعی و نقص های زایمان


**سابقه ی ابتلا به سرطان در خانواده هستند .


** خانواده هایی که در آن ها سرطان در سنین پایین وجود دارد .


** در صورتی که یک سرطان نادر تشخیص داده می شود .

 

 

 

 

تست غربالگری نوزادان چگونه است؟

غربالگری نوزادان دقیقا بعد از تولد آن ها انجام می شود تا اگر اختلال ژنتیکی در آن ها یافت شد بتوانند در همان مراحل اولیه آن را درمان کنند . سالانه در امریکا میلیون ها نوزاد این آزمایش را انجام می دهند .

یکی از مهم ترین تست ها برای تشخیص بیماری فنیل کتونوری که یک نوع اختلال ژنتیکی که اگر درمان نشود منجر به عقب ماندگی ذهنی می شود ، می باشد . همچنین آزمایش هایی نیز برای بررسی اختلالات غده ی تیروئید نیز انجام می گیرد .

 

اگر تست غربالگری نوزادی منفی شود چه اتفاقی می‌افتد ؟

طی 2 تا 3 هفته پس از انجام تست غربالگری نوزاد، نتایج برای مطب پزشک نوزاد یا کلینیک ارسال می‌شود. نتایج منفی بدان معنی است که تمام تست‌ها در محدوده طبیعی قرار داشته است و نشان دهنده ریسک هیچ گونه بیماری نیستند.

عبارات دیگر برای نتایج منفی عبارت است از قبول، در محدوده، طبیعی. در بیشتر موارد خانواده‌ها از جواب منفی مطلع نمی شوند. اگر والدین می‌ خواهند مطمئن شوند که نتایج منفی بوده است می‌ توانند با تامین کننده خدمات درمانی نوزاد تماس بگیرند. معمولا تست دیگری پس از آن نیاز نیست. 

 

 

 

آزمایش های  قبل از لقاح:

آزمایش های قبل از پیوند ، که( P G D  ) نیز نامیده می شود نوعی تکنیک خاص است که می تواند ریسک داشتن کودکی مبتلا به اختلالات ژنتیکی و کروموزومی را کاهش دهد .

این مورد برای تشخیص تغییرات ژنتیکی در جنین هایی که با استفاده از تکنیک های تولید مثل کمکی مانند لقاح آزمایشگاهی به دنیا می آیند ، استفاده می شود .

لقاح آزمایشگاهی شامل برداشتن سلول های تخمک از تخمدان های زن و لقاح آن ها با سلول های اسپرم در خارج از بدن است . برای انجام آزمایش های قبل از پیوند ، مقدار کمی از سلول های رویان (جنین) برداشته می شود تا وجود هرگونه اختلالات ژنتیکی در آن مشخص شود . فقط رویان هایی که تغییرات ژنتیکی و اختلالی ندارند برای بارداری به رحم زن منتقل می شوند .

 

 

 

بهترین آزمایشگاه پاتولوژی کرج

بهترین آزمایشگاه پاتولوژی کرج  یا همان یک آزمایشگاه پزشکی یا آزمایشگاه بالینی است که ازمایشات پاتولوژی بالینی بر روی نمونه های بالینی انجام می دهد ،تا اطلاعات مربوط به سلامت یک  فرد بیمار را برای تشخیص ، درمان و پیشگیری از بیماری به دست آورد.

برای همه ما پیش آمده که  که پزشکتان با مشاهده‌ ی برخی علائم بیماری، انجام آزمایش خون را ضروری می داند آزمایش های خون در آزمایشگاه های طبی بیمارستان ها یا آزمایشگاه های خصوصی و مستقل از مراکز درمانی و بهداشتی انجام می شود.

 

 

بهترین آزمایشگاه پاتولوژی کرج

 

به همین خاطر بازدید از یک آزمایشگاه طبی می تواند پیش‌ نهاد سودمندی برای آشنایی بیشتر شما با امکانات آزمایشگاه و موارد قابل تشخیص در آزمایش خون وهم چنین  نحوه‌ ی نتیجه‌ گیری از گزارش آزمایش باشد.

آزمایشگاه‌ ها شامل بخش های مختلف با وظایف مختلف است . بسیاری از آزمایشگاه ها از بخش های  : هماتولوژی ، بیوشیمی ، بانك خون ، میكروب‌ شناسی ، ایمونولوژی ، سرولوژی و … برخوردارند.

 

آزمایشگاه پاتوبیولوژی:

آزمایشگاه پاتوبیولوژی :  یکی از تخصصی ترین آزمایشگاه های تشخیص درمانی می باشد که حتما تا کنون این کلمه را شنیده اید و شاید به یکی از این آزمایشگاه ها سر زده باشید .

در کشورمان امروزه با پیشرفت تکنولوژی انواع آزمایشگاه ها برای درمان و تشخیص انواع بیماری ها وجود دارد مانند :  آزمایشگاه تشخیص طبی ، آزمایشگاه ژنتیک ، آزمایشگاه پاتوبیولوژی ، آزمایشگاه پاتولوژی و… که آزمایشگاه پاتوبیولوژی نسبت به پاتولوژی دارای گستردگی بخش ها ، فضا و امکانات و دستگاه ها می باشد. 

برخی از آزمایشگاه های امروزه  که  پیشرفته هم هستند و هم از نظر فضا و هم از نظر دستگاه ها گسترده تر هستند و این امکان را دارند که هم آزمایش های پاتولوژی را انجام دهند و هم آزمایش های تشخیص طبی را برای بیماران انجام دهند .

به این نوع آزمایشگاه ها ، آزمایشگاه های پاتوبیولوژی می گویند. در این توع از مراکز متخصصان حرفه ای  مختلفی با مدارک متفاوت دور هم جمع شده اند تا مجموعه با ارزش آزمایشگاهی را ایجاد کنند افرادی با مدارک میکروبیولوژی ، علوم آزمایشگاهی و …

 

تفاوت آزمایشگاه پاتولوژی و آزمایشگاه پاتوبیولوژی:

آزمایشگاه پاتوبیولوژی محلی برای بررسی بیماری ها از طریق ترشحات ، مایعات و گازها است . تفاوت اصلی آزمایشگاه پاتولوژی با آزمایشگاه پاتوبیولوژی اینگونه است که ، آزمایشگاه پاتولوژی در حقیقت آسیب های وارد شده به بافت را تشخیص می دهد مانند : 

**انواع هپاتیت ، سرطان ها و هر نوع آسیب بافتی از میکروب گرفته تا انواع آسیب های خودی بدن.

**اما آزمایشگاه پاتوبیولوژی : خود دلیل و عامل بیماری را تشخیص می دهد و انواع تغییرات فیزیولوژیک را نیز بررسی می کند مانند : قند خون افراد.

 

 

شرایط تاسیس آزمایشگاه پاتوبیولوژی چیست؟

افرادی می توانند آزمایشگاه پاتوبیولوژی تاسیس کنند  که پس از سپری نمودن دوره پزشکی و کسب مدرک پزشک عمومی ، به مدت 4 سال دوره تخصصی را در یکی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور سپری کنند در چنین مراکزی هم آزمایش های معمول و هم آزمایش های پاتولوژی صورت می گیرد.

 

 

 

 

بخش های مختلف بهترین آزمایشگاه پاتولوژی کرج:

 بخش های مختلف بهترین آزمایشگاه پاتولوژی کرج عبارت اند از: 

(هماتولوژی ، بیوشیمی ، بانک خون ،ایمونولوژی ،میکروب شناسی ، سرولوژی ، آزمایش های متفرقه  که هر یک را بخش ها به طور دقیق توسط متخصصین نظارت می شود ).

 

 

**بخش هماتولوژی :

در این بخش آزمایش های  : CBC ، ESR ، گروه خون و RH ، PT، P TT ، شمارش پلاکت ها ، شمارش رتیکولوسیت ، H T و H B ، سیلان ، انعقاد انجام می شود . 

 

 

** بخش بیوشیمی :

در این بخش آزمایش های : اوره  و قند ،  ، کراتی نین ، تری گلیسیرید  ،کلسترول ، اسید اوریک ، بیلی روبین ( D و T) ، کلسیم ، فسفر، پروتئین ، آلبومین ، یونوگرام ، S G O T، S G PT،  A I P ،  L D H و گازومتری انجام می شود. 

 

 

** بخش بانک خون :

در این بخش آزمایش های تعیین گروه و R H بیمار و کیسه خون ،کراسماچ _کومبس مستقیم _ کومبس غیر مستقیم انجام می شود.   

 

 

** بخش میکروب شناسی :

در این بخش آزمایش های : 

*کشت و بررسی مستقیم ادرار * کشت و بررسی مستقیم خون* کشت و بررسی مستقیم مدفوع* کشت و بررسی مستقیم مایعات بدن * کشت و بررسی مستقیم زخم ها * بررسی مستقیم B K انجام می شود.

 


**ایمونولوژی:

ایمونولوژی پزشکی شاخه‌ ای از علوم زیست پزشکی است که مطالعه ساختار و عملکرد  سیستم ایمنی بدن در تمام ارگانیسم‌ ها را در بر می‌ گیرد. سیستم ایمنی مهم‌ ترین نقش را در شناخت بیماری‌ ها ایفا می‌ کند و همچنین با انواع مختلفی از مکانیسم‌ های دفاعی از بدن انسان در برابر عفونت‌ ها محافظت می‌ کند.

 


**  سرولوژی :

در این بخش آزمایش های C R P و RF و B H C G انجام می شود.

 

 

** آزمایش های متفرقه :

این آزمایش ها شامل : آزمایش کامل ادرا ر ، تست مدفوع  ، جستجو ی خون در مدفوع ، ( تست گایاک) ، توبرکولین تست ، بررسی ضایعات از نظر قارچ ، بررسی ضایعات از نظر لیشمن می باشد.

 

 

وظیفه آزمایشگاه های ژنتیک چیست؟

در این مکان با استفاده از کاریوتایپ و روش های مولکولی مثل P C R و انواع آن  به بررسی تشخیص یا میزان احتمال بیماری ژنتیکی در نسل بعدی خانواده که متولد خواهند شد می پردازند.

این روش ها ، روش هایی خیلی دقیق ولی با هزینه آزمایش بالا می باشند به خصوص در موارد قبل از بارداری به طور معمول مشاوره ژنتیک در کنار این آزمایشات انجام می شود که به قیمت آزمایش می افزاید .

 

 

 

نقش آزمایشگاه خوب در کرج  در تشخیص بیماری های ژنتیکی:

به طور معمول ، اختلالت و بیماری های ژنتیکی در زمان تولد و حتی در سال های بعد ، بروز می کند اما بسیاری از آن ها را می توان قبل از تولد تشخیص داد و از بروز آن ها تاحدود زیادی جلوگیری کرد .

 


یک اختلال ژنتیکی چگونه انتقال پیدا می کند؟

هنگامی که ژن ها و DNA منتقل شده از پدر و مادر دارای اختلال و نقص ژنتیکی باشد ، کودک مستعد به ابتلا به بیماری ژنتیکی خواهد شد.

 

 

بیماری های ژنتیکی :

بیماری های ژنتیکی می توانند در سطح مولکولی یعنی ژن و یا توالی های DNA بروز کنند که کوچک ترین سطح از سطوح اطلاعات ژنتیکی است و یا در سطح کوروموزومی اتفاق بیافتد.

کروموزوم ها در حقیقت همان DNA هستند که به شکل کلاف های بزرگ تری در هم پیچیده شده و در هسته سلول واقع می شوند.

 

 

تشخیص سرطان در آزمایشگاه پاتولوژی به چه صورت است؟

 

 


این بخش بیشتر در تشخیص سرطان کاربرد داشته که پس از تکه برداری از عضو در گیر و بافت های بدن طی فرا یندی این نمونه ها تبدیل به نمونه های رنگ آمیزی شده قابل بررسی زیر میکروسکوپ بر روی شیشه های نازکی به نام لام می گردد .

 

بهترین آزمایشگاه پاتولوژی کرج برای انجام آزمایش:

بهترین آزمایشگاه ها و دقیق ترین آزمایشگاه ها در کرج نیز هستند که با کمی تحقیق و تفحص درست و با استفاده از تجربیات مراجعه گنندگان و تایید پزشکان مجرب و با تجربه ، دستیابی به یک آزمایشگاه خوب برای داشتن جواب آزمایش خوب کار سختی نخواهد بود.

 

 

برخی از آزمایش­ های متداول قابل انجام در آزمایشگاه پاتولوژی:

 

آزمون­ های کارکردی کبد :

اگر پزشک معالجتان نیاز به یک نگاه دقیق تر به کبدتان دارد، امکان دارد از بیمار بخواهد تا آزمایش های کارکردی کبد را انجام دهد ، تا آنزیم ها ، پروتئین ها و موادی که توسط کبد تولید و یا دفع می شوند، اندازه گیری شود .

اگر آزمایش­ های بیمار آسیب کبدی را نشان دهد ، امکان دارد به این معنی باشد که بیمار یکی از بیماری ها یا عفونت هایی که بر کبد تأثیر می گذارد را دارید . این آزمایش­ ها می ­تواند برای تشخیص زودرس و درمان ضروری باشند .

 

بررسی آهن خون :

بررسی میزان آهن بیمار به دکتر معالجتان نشان می دهد که آیا آهن کافی در بدن فرد وجود دارد یا خیر .

وجود آهن کافی برای عملکرد طبیعی گلبول­ های قرمز الزامی است  اگر سطح آهن بیمار  پایین باشد ، امکان دارد کم خونی داشته باشید که علائم آن شامل : خستگی و کمبود انرژی  در فرد است که احتمال دارد به بیماری­ های اساسی هم  اشاره داشته باشد .

 

 

بهترین آزمایشگاه پاتولوژی کرج

 

داشتن بیش از حد آهن  _ هموکروماتوز یا سرریز و زیادی آهن در خون هم می تواند خطر ابتلا به شرایط جدی مانند : بیماری کبد ، نارسایی قلبی ، آرتروز یا دیابت را افزایش دهد .

 

 

اندازه گیری کمی هورمون تحریک کننده تیروئید (T S H) :

آزمایش TSH  یا اختلالات تیروئید است :  مانند کم کاری تیروئید ( هورمون تیروئید ناکافی )، پرکاری تیروئید ( هورمون بیش از حد تیروئید ) ، برخی از سرطان­ ها و مشکلات خود ایمنی را بررسی می کند .

TSH به تیروئید گفته می شود  تا هورمون های تیروئیدی را که برای کنترل بسیاری از عملکردهای بدن از جمله : (  تنفس ، ضربان قلب ، وزن بدن ، دما و سطح انرژی ) لازم است را بسازد ، لذا بررسی دقیق میزان آن مهم است .

 

 

آزمایش ادرار :

آزمایش ادرار مجموعه‌ ای از آزمایش ها بر روی نمونه ادرار است که به دنبال کشف طیف وسیعی از بیماری ها از جمله : (  بیماری کبد یا کلیه ، دیابت و غیره )  است .

عفونت ادراری نیز امکان دارد  با این آزمایش یا آن چه که به عنوان کشت ادرار شناخته می شود ، تشخیص داده شود .

 

 

تست های انعقادی :

 در تست‌ های انعقادی ، شرایط انعقادی خون را بررسی می کنند و هم چنین به بررسی اثربخشی داروهای ضد انعقاد می پردازند.

 

 

بخش های آزمایشگاه تشخیص طبی شامل:

– هماتولوژی

– سرولوژی

– هورمون شناسی

– بیوشیمی، میکروب شناسی

– انگل شناسی و انالیز مایعات بدن نظیر ادرار است

 • افرادی که در این بخش ها کار می کنند دارای مدرک علوم آزمایشگاهی یا میکروبیولوژی می باشند.

 

شبکه های اجتماعی

نشریات آموزشی

Call Now Buttonتماس با ما